•       „Wspomnienia z Afryki”.

W ramach realizacji projektu „Międzykulturowość w Dziesiątce” zorganizowaliśmy dwa spotkania z panią Urszulą Gutowską, która barwnie i ciekawie opowiadała o swoich podróżach po Afryce. Opowieściom towarzyszyły zdjęcia, prezentacje oraz bogata wystawa pamiątek. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia ludów afrykańskich – Masajów, Samburu, Suri. Ta ostatnia grupa i jej zwyczaje szczególnie zainteresowały uczniów.

Suri posiadają niesamowitą, pradawną kulturę. Mówi się na nich „ludzie obrazy”, gdyż malują swe ciała glinkami w przeróżne wzory. Mężczyźni malują się przed walkami, które toczą przy użyciu kijów Donga lub Saginay. Kobiety z plemienia Suri są szczupłe i wysokie jak Amazonki. Swój wygląd urozmaicają w dość nietypowy sposób, który ma znaczenie nie tylko estetyczne. W dolnej wardze umieszczają gliniany spodek.Dziewczynki w wieku kilkunastu lat mają nacinane wargi, w które wkłada się krążki o średnicy 1-2cm. Co 2-3 tygodnie, krążki są wymieniane na coraz większe, aż osiągają średnicę sporego talerza…

Nam, Europejczykom, te zwyczaje wydają się niezrozumiałe, choć z pewnością warto je poznać.

Podczas spotkania sporo uwagi poświęciliśmy niezwykłej przyrodzie Afryki. Wspaniałe zdjęcia flory i fauny pobudzały wyobraźnię.

Dziękujemy pięknie za niezapomniane chwile z Afryką.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych miłych spotkań.Galeria zdjęć

Koordynator projektu: Katarzyna Zakrzewska

W bieżącym roku szkolnym zaplanowaliśmy przybliżenie uczniom krajów afrykańskich: Nigerii, Egiptu i Republiki Południowej Afryki. Poznawaniu kultury tych krajów towarzyszyć będą wystawy, prezentacje, formy sceniczne, konkursy. Klasy 4-6 przygotują gazetki na temat ogólnych wiadomości, zwyczajów i sztuki. Klasy młodsze wykonają flagi, elementy strojów, zbiorą ciekawostki. Planujemy przeprowadzenie dwóch konkursów tematycznych: literacko – plastycznego: „Na Czarnym Lądzie” oraz plastycznego: „Najciekawsza figurka afrykańska”. Zamierzamy nawiązać współpracę z ambasadami wymienionych krajów.

Finał projektu zaplanowany jest na 24 maja 2016r.

Dzieci wyreżyserują inscenizacje na podstawie lektur „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza oraz „Awantury i wybryki małej małpki Fiki – Miki” Kornela Makuszyńskiego. Przygotują również, między innymi, pokaz mody i tańce oraz prezentacje. Klasy starsze opracują dla młodszych kolegów zagadki związane z przyrodą Afryki.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie całą społeczność naszej szkoły.

Koordynator projektu: Katarzyna Zakrzewska