"Ślubowanie i pasowanie klas pierwszych"

Dnia 13 października 2016 r. odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania klas pierwszych.  Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły, powtarzając tekst roty. Pani dyrektor odczytała list do uczniów klas pierwszych od pani burmistrz Katarzyny Łęgiewicz, która życzyła dzieciom "by znalazły w szkole przyjaciół i mistrzów, przychodziły do niej z chęcią i czerpały z niej nie tylko wiedzę, ale i inspirację." Następnie uczniowie klas starszych zaprezentowali swoim najmłodszym koleżankom i kolegom krótkie przedstawienie, a "pierwszaki" wspólnie zaśpiewały piosenkę "Razem w szkole". Po części artystycznej pani dyrektor oraz pani wicedyrektor przystąpiły do pasowania uczniów. Po pasowaniu pełnoprawni już uczniowie naszej szkoły otrzymali legitymacje, znaczki z logo szkoły oraz upominki dla klas (gry planszowe). Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek w klasach w towarzystwie rodziców i wychowawców.

Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami naszej "Dziesiątki" i życzymy Wam samych sukcesów! Powodzenia!

Ewa Kietlińska i Anna Sobczak

Z Grzegorzem Piramowiczem u króla Stasia,

czyli cała 10-ka na obiedzie czwartkowym…

13-go października br., jak co roku, uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły połączony z Dniem Komisji Edukacji Narodowej.

Na korytarzu 1-go piętra klasy IV-VI w czasie 3. godziny lekcyjnej, a klasy I-III w czasie 5. godziny lekcyjnej uczestniczyły w obiedzie czwartkowym. Na to niecodzienne spotkanie zabrały  nas prowadzące spotkanie: Milena (6/2) i Wiktoria (6/1) z klasą 6/1, która przygotowała spektakl. W Pałacu na Wyspie powitaliśmy: ostatniego króla Polski-Stanisława Augusta Poniatowskiego (Maja M.), naszego patrona-Grzegorza Piramowicza (Mateusz), Ignacego Krasickiego (Oliwia), malarzy-Bernarda Belotta zwanego Canaletto (Klara A.) i Marcello Bacciarelliego (Jagoda), a także Juliana Ursyna Niemcewicza (Marianna). Do stołu podawali kamerdynerzy: Ala i Maja S. Na stole podczas obiadu pojawiły się niezwykłe potrawy, m.in. jadalny drób z cukinii i jarmużu zrobiony przez Klarę W. i Zosię. Czwartkowe spotkania były dla króla pretekstem do rozmów o literaturze i sztuce. Nie wiemy na pewno, czy Grzegorz Piramowicz uczestniczył w tych spotkaniach, ale często przebywał wtedy w Warszawie w ramach pracy nad podręcznikami w Towarzystwie do Ksiąg Elementarnych, więc dlaczego nie …? Spotkanie uświetniła muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta i wspaniałe stroje z epoki stanisławowskiej.

Wszystkie dzieci czynnie włączyły się w organizację obiadu wymyślonym przez siebie deserem, który zaprezentowali przedstawiciele klas.

Ciasta i ich nazwy (np. piramisu, czwartkowa słodycz marchewkowa, patronik, wielki pamiętnik Grzegorza, piratarta) były bardzo pomysłowe i król Stanisław na pewno miałby kłopot z wybraniem tego najlepszego.

Na 4. godzinie lekcyjnej odbył się quiz poświęcony znajomości życia i działalności Grzegorza Piramowicza. Przedstawiciele klas IV-VI wykazali się bardzo dobra znajomością tematu. Ostatecznie zwyciężyły ex equo dwie klasy: 5/2 i 6/2. Nagrodą były książki ufundowane przez Dział Wydawnictw Muzeum Łazienki Królewskie.

Mamy nadzieję, że Dzień Patrona Szkoły uczniowie 10-ki zapamiętają jako ciekawy i pouczający. Tymczasem wszystkim nauczycielem i pracownikom szkoły życzymy samych sukcesów oraz satysfakcji z uprawiania pięknego, ale jakże trudnego zawodu.

Alicja Zarzycka