• Nasze spotkania z literackimi bohaterami książek dla dzieci

      Cele projektu:

      1. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
      2. Zapoznanie uczniów z wybranymi utworami dla dzieci.
      3. Rozwijanie i pobudzanie aktywności dzieci.
      4. Rozwijanie wyobraźni.
      5. Rozwijanie kreatywności.
      6. Rozwijanie zdolności estetycznych
      7. Kształtowanie u uczniów pozytywnej motywacji do udziału w konkursach.

                 

                  Głównym celem projektu jest propagowanie wśród uczniów  czytelnictwa jako jednej z form spędzania wolnego czasu. W tym celu uczniowie klas I-III poznają twórczość wybranych autorów książek dla dzieci. Aby lepiej trafić do małego odbiorcy wykorzystywane są do tego gry i zabawy.  Dzięki projektowi uczniowie mają nie tylko poznać wartościową literaturę, ale również rozwijać swoją wyobraźnię, umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz dobrze się bawić. Zadaniem projektu jest również ujawnianie, stymulowanie i rozwijanie uzdolnień uczniów naszej szkoły.

                  Projekt obejmują gazetki przybliżające twórczość, którą w danym roku się zajmujemy, dwa konkursy (plastyczny i czytelniczy lub literacki) oraz imprezę podsumowującą dla wszystkich uczniów klas I – III. Co roku do naszej szkoły zostaje zaproszona jakaś literacka postać, która opowiada o sobie i swoich znajomych oraz prowadzi zabawy i zadania dla wszystkich uczniów.

      Planowane efekty projektu:

      1. Zachęcenie uczniów do wybierania wartościowych pozycji literackich.
      2. Odkrycie uczniów o talentach poetyckich, plastycznych.
      3. Wskazanie  uczniom, że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu.
      4. Ułatwienie i uatrakcyjnienie zdobywania wiedzy na temat wybranych utworów literackich.
      5. Poczucie zadowolenia z odnoszenia sukcesów na zorganizowanych konkursach

       

      Od roku 2015/16 działania projektu zostały włączone w projekt

      „Czy tu, czy tam – czytam” przeznaczony dla całej szkoły.

       

      Rok szkolny 2014/2015 - Poznajemy twórczość Astrid Lindgren

                  W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas I-III zapoznawali się z twórczością Astrid Lindgren. W ramach projektu została wykonana gazetka „Życie i twórczość Astrid Lindgren”, odbyły się w klasach II – III lekcje biblioteczne „Poznajemy twórczość Astrid Lindgren”  oraz zorganizowane zostały dwa konkursy:

      a)  czytelniczy (klasy II – III) „Czy znasz przygody Pippi Pończoszanki?”

      b) plastyczny (klasy I – III) „Ilustracja do wybranej książki Astrid Lindgren”

      Podsumowaniem projektu była impreza dla wszystkich uczniów z  klas I-III „Spotkanie z Pippi”

       

                W środę, 18 marca, odwiedziła naszą szkołę Pippilotta Viktualia Firanella Złotmonetta Pończoszanka, czyli Pippi. Już tydzień wcześniej  klasy  I – III otrzymały  listy dziewczynki, w których przekazała każdej klasie zadanie: narysowanie jej portretu, pokolorowanie czarnobiałych zdjęć Pippi, wymyślenie zagadek, przygotowanie kołysanki oraz ustalenie, co może oznaczać wymyślone przez Pippi słowo – „kumbenkat”. Uczniowie bardzo starannie wykonali swoje zadania i nie mogli doczekać się wizyty baśniowego gościa.

                  W środę o godzinie 11:00 przybyła wesoła psotnica. Opowiedziała uczniom swoje zwariowane przygody i obejrzała przygotowane przez klasy zadania. Bardzo podobały jej się wszystkie prace. Następnie nauczyła dzieci swojej ulubionej zabawy -  „Róbcie to, co John”.

      Po zabawie Pippi poczuła zmęczenie i postanowiła się chwilkę zdrzemnąć. Poprosiła klasę II3 o zaśpiewanie przygotowanej wcześniej kołysanki, ponieważ nie może nawet zmrużyć oka bez kołysanki. 

                  Po przebudzeniu zaprosiła uczniów do kolejnych wesołych zabaw. W międzyczasie  przypomniało się jej, że obiecała pani bibliokartce rozdać nagrody zwycięzcom konkursów: „Ilustracja do wybranej książki Astrid Lindgren” i „Czy znasz przygody Pippi Pończoszanki?”.

                  Czas na zabawie bardzo szybko mijał i baśniowa postać musiała wrócić do swojej książki. Na zakończenie spotkania  Pippi rozdała klasom dyplomy, „Pierniczki Pippi”, które sama upiekła oraz pigułki z arbuza, które sprawią, że dzieci nigdy nie dorosną. Uczniowie poznali również  zaklęcie, które mają wypowiedzieć: „Pigułko z arbuza, ja nie chcę być duza”. Dziewczynka podziękowała  uczniom za miłą zabawę  i wróciła do „Willi Śmiesznotki”.

      Rok szkolny 2013/2014 - Poznajemy twórczość braci Grimm

                  W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klas I-III zapoznawali się z twórczością braci Grimm. W ramach projektu została wykonana gazetka „Bohaterowie baśni braci Grimm” oraz zorganizowane dwa konkursy:

      a)  czytelniczy (klasy II – III) „Baśniowy świat”

      b) plastyczny (klasy I – III) ” Bohaterowie baśni braci Grimm

      Podsumowaniem projektu była impreza dla wszystkich klas I-III „Spotkanie z baśniowym gościem”

       

                  Drugiego grudnia odwiedził naszą szkołę kolejny baśniowy gość. Tym razem była to straszna Baba Jaga. Przybyła razem z uwięzionymi - Jasiem i Małgosią. Obiecała uczniom, że jeżeli poprawnie wykonają trudne zadania, uwolni porwane dzieci. Uczniowie dekorowali pierniczki dla upiększenia słodkiego domku, pisali wiersze o Babie Jadze oraz wymyślali choreografię do piosenki o czarownicach. Baśniowa postać nauczyła również dzieci swojej ulubionej zabawy. Dzięki zaangażowaniu i dobrze wykonanym zadaniom udało się uwolnić Jasia i Małgosię, a Czarownica obiecała, że już więcej nie będzie zjadała dzieci. Na koniec wręczyła przedstawicielom klas dyplomy za udział w imprezie i słodkie niespodzianki.

      Rok szkolny 2012/2013 - Poznajemy przygody Misia Paddingtona

                  W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie klas I-III zapoznawali się z twórczością Michaela Bonda (seria książek o  Misiu Paddingtonie).  W ramach projektu została wykonana gazetka „Kochamy nasze misie” oraz zorganizowane dwa konkursy:

      a)  czytelniczy (klasy II – III) „Czy znasz przygody Misia Paddingtona?”

      b) plastyczny (klasy I – III) ”Mój przyjaciel miś”

                Podsumowaniem projektu była impreza zorganizowana 25.11.2012 r. z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Naszą szkołę tradycyjnie odwiedziła bajkowa postać. Tym razem była to pani Bird przyjaciółka Misia Paddingtona. Uczniowie poznali historię jej puchatego towarzysza, którą przedstawili w języku angielskim ich koledzy. Pani Bird nauczyła również wszystkich ulubionej zabawy Paddingtona, a później wyznaczyła zadania dla uczniów oraz naszych gości dzieci z Przedszkola nr 255 (dekorowanie starego kapelusza Misia Paddingtona, wykreślanka z wyrazami związanymi z Misiem Paddingtonem, rozwiązywanie zadań matematycznych, zaśpiewanie piosenki dla misia). Wszystkie klasy i przedszkolaki świetnie sobie poradziły, za co otrzymały dyplomy i słodkie upominki.  Na koniec apelu zostały rozdane nagrody za konkursy biblioteczne.

      Rok szkolny 2011/2012 - Poznajemy przygody Piotrusia Pana

                  W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie klas I-III zapoznawali się z książką Piotruś Pan J.M. Barryego. W ramach projektu została wykonana gazetka „Piotruś Pan i przyjaciele” oraz zorganizowane dwa konkursy:

      1. czytelniczy (klasy II – III) „Czy znasz przygody Piotrusia Pana?”
      2. plastyczny (klasy I – III) ”Moja Nibylandia”

       

                  Podsumowaniem projektu było zorganizowane 16.11.2011 r. spotkanie z kapitanem Jakubem Hakiem. Jak co roku odwiedziła naszą szkołę bajkowa postać. Tym razem było bardzo groźnie, ponieważ przypłynął do nas na „Wesołym Rogerze” kapitan Jakub Hak wraz ze swoją piracką załogą. Okazało się, że złapał on Piotrusia Pana. Uczniowie klas I – III mogli uratować chłopca, ale musieli wykonać zadania pirata. Na początku Hak sprawdził, czy dzieci potrafią wykonywać rozkazy. Następnie klasy otrzymały zadania do wykonania: zaprojektowanie i wykonanie nowej pirackiej bandery, zaśpiewanie piosenki oraz wymyślenie rymowanek zachęcających do pirackiego życia.

                  Uczniowie bardzo dobrze wykonali powierzone im zadania, jednak okrutny pirat i tak nie chciał uwolnić Piotrusia. Na szczęście w chwili nieuwagi piratów nadleciał Dzwoneczek i odwiązał usta chłopca, który od razu wymyślił podstęp. Wraz z dziećmi zaczął udawać tykanie zegara. Przerażony Hak, który myślał, że nadchodzi krokodyl żeby go zjeść poprosił dzieci o pomoc. Gdy tykanie umilkło, kapitan uwolnił Piotrusia oraz przyznał się, że zabrał dyplomy i nagrody za konkursy biblioteczne. Po rozdaniu nagród kapitan obiecał, że od tej pory będzie grzecznym piratem i przyjacielem wszystkich mieszkańców Nibylandii. Na zakończenie wręczył wszystkim klasom dyplomy i słodkie upominki i wraz z Piotrusiem, Dzwoneczkiem i piratami powrócił do Nibylandii.

      Rok szkolny 2010/2011 - Poznajemy twórczość Marii Konopnickiej

                  W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie klas I-III poznawali twórczość Marii Konopnickiej. W ramach projektu została wykonana gazetka „Życie i twórczość Marii Konopnickiej” oraz zorganizowane dwa konkursy:

      1. literacki (klasy II – III) napisanie wiersza na temat „Moje spotkanie z krasnoludkiem”
      2. plastyczny (klasy I – III) na ilustrację do wybranego utworu pisarki.

       

                  Podsumowaniem projektu było zorganizowane 29.03.2010 spotkanie z sierotką Marysią. Dziewczynka, która przybyła razem ze swoim psem Gasiem, opowiedziała o swoim spotkaniu z krasnoludkami. Pokazała uczniom ulubione zabawy krasnali oraz przygotowała dla nich zadania: dekorowanie czapek krasnali, zaśpiewanie piosenki,  tworzenie słów z liter tworzących wyrazy: KRASNOLUDEK, KOSZAŁEK-OPAŁEK. Na zakończenie imprezy Marysia rozdała dyplomy i nagrody za konkursy oraz słodkie niespodzianki dla klas.

      Rok szkolny 2009/2010 - Poznajemy baśnie z  tysiąca i jednej nocy

                  W roku szkolnym 2009/2010 uczniowie klas I-III poznawali wybrane baśnie z tysiąca i jednej nocy. W ramach projektu została wykonana gazetka „Mój baśniowy świat” oraz zorganizowane dwa konkursy:

      1. czytelniczy (klasy II – III) dotyczący wybranych baśni z tysiąca
        i jednej nocy. Został on przeprowadzony w dwóch etapach: eliminacje w bibliotece szkolnej i finał w czasie imprezy podsumowującej.
      2. plastyczny (klasy I – III) „Mój baśniowy świat”.

       

                  Podsumowaniem projektu była zorganizowana 29.03.2010  impreza „Dzień w krainie baśni”. Tym razem na swoim magicznym dywanie przyleciała do nas Szeherezada. Księżniczka opowiadała wybrane baśnie z tysiąca i jednej nocy oraz przydzielała dzieciom różne zadania. Uczniowie dekorowali lampy Aladyna, poznawali tańce i zabawy Aladyna i Ali Baby. Pomiędzy zabawami został przeprowadzony finał konkursu czytelniczego na temat wybranych baśni z tysiąca i jednej nocy. Zostały również rozdane nagrody za konkurs plastyczny „Mój baśniowy świat”. Na koniec uczniowie odnaleźli skarb czterdziestu rozbójników, którym okazały się słodycze dla wszystkich uczestników zabawy. Szeherezada pożegnała się z uczniami i wróciła do swojego pałacu.