• KARTA ROWEROWA

• Rok szkolny 2017/18

Terminy egzaminu teoretycznego na kartę rowerową i egzaminu praktycznego na kartę rowerową dla klas 4 -7 będzie podany na początku października 2017 r.

Regulamin uzyskania, przebiegu i sposobu sprawdzania umiejętności niezbędnych
          do uzyskania karty rowerowej

Uczniowie klas czwartych, w ramach zajęć technicznych, zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu wychowania komunikacyjnego, ponadto uczestniczą w dodatkowych szkoleniach przygotowujących do egzaminu na kartę rowerową.

Warunki, które trzeba spełnić, by uczeń mógł przystąpić do egzaminu na kartę rowerową:

1. Do egzaminu może przystąpić uczeń, który ukończył 10 lat.
          2. Uczeń otrzymuje od nauczyciela Arkusz zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową.
          1. Arkusz zaliczeń ucznia ubiegającego się o kartę rowerową uzupełnia w części dotyczącej danych osobowych dziecka rodzic/opiekun prawny. Następnie składa podpis w punkcie drugim w rubryce Podpisy rodziców, nauczycieli lub innych upoważnionych osób wyrażając przez to zgodę na przystąpienie dziecka do egzaminu na kartę rowerową.
          2. W wyznaczonym terminie wypełniony arkusz zaliczeń uczeń lub rodzic/opiekun prawny dostarcza do nauczyciela zajęć technicznych lub do sekretariatu szkoły.
          3. Do egzaminu mogą przystąpić również uczniowie klas piątych i szóstych, którzy
            z różnych powodów nie uzyskali karty rowerowej w latach ubiegłych.
          4. Egzamin przeprowadzany jest w miesiącach: kwiecień – czerwiec.

Część egzaminacyjna:

1. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
          2. Egzamin teoretyczny – test zawierający pytania zamknięte, gzie tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Pytania dotyczą: wiedzy ogólnej z zakresu wychowania komunikacyjnego, 2 pytania z pierwszej pomocy i 4 ze skrzyżowań (kolejność przejazdu przez skrzyżowania).
          • Każde pytanie jest za 1 punkt.
          • Dozwolone są 2 błędne odpowiedzi, z zastrzeżeniem, że należy uzyskać przynajmniej 1 punkt z pierwszej pomocy i 3 punkty ze skrzyżowań.
          • Wymagana wiedza:

- droga i uczestnicy drogi,

- postój i zatrzymanie

- manewry: włączanie się do ruchu, mijanie, wymijanie, omijanie, zawracanie, wyprzedzanie, skręcanie w prawo, skręcanie w lewo,

- znaki drogowe,

- co wolno i czego nie wolno rowerzyście, jak powinien zachowywać się na drodze rowerzysta?

- hierarchia ważności znaków, sygnałów i poleceń dawanych przez policjanta,

- co oznaczają postawy policjanta?

- pierwsza pomoc: zasłabnięcia, utrata przytomności, krwotoki, uszkodzenia kończyn i kręgosłupa,

- pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowania (skrzyżowania równorzędne
          i z pierwszeństwem).

1. Uczniowie, którzy zdadzą egzamin teoretyczny, są dopuszczeni do egzaminu praktycznego.
          2. Egzamin praktyczny: umiejętność jazdy na rowerze prosto i slalomem, zawracanie, skręt w prawo i w lewo, sygnalizowanie zamiaru skrętu, poruszanie się po drodze razem z innymi uczestnikami ruchu, właściwe zachowanie się na drodze.
          3. Uczniowie, którzy zdali obydwa egzaminy, dostarczają aktualne zdjęcie legitymacyjne do sekretariatu szkoły, w celu wyrobienia karty rowerowej..

Karta rowerowa obowiązuje do 18 roku życia.