• LEKKI TORNISTER

• Szanowni Rodzice.

Nadszedł nowy rok szkolny. W naszej szkole, jak co roku, zorganizowaliśmy miejsca, w których uczniowie mogą pozostawiać część podręczników i przyborów szkolnych. Uczniowie klas I – III mają szafki lub szuflady, a w klasach IV – VI każdy uczeń ma do dyspozycji zamykaną szafkę.

Dla zdrowia naszych uczniów ważne jest również wyposażenie ich w odpowiednie plecaki, tornistry oraz częste kontrolowanie ich zawartości, w celu uniknięcia noszenia zbędnych rzeczy.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego pamiętajmy, że:

1. Tornister, plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15% masy ciała dziecka.
          2. Cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie plecaka, a lżejsze wyżej.
          3. Ścianka przylegająca do pleców powinna być usztywniona.
          4. Tornister, plecak powinien posiadać równe, szerokie szelki, których długość umożliwia swobodne wkładanie i zdejmowanie oraz zapewnia jego właściwe przyleganie do pleców.
          5. Zaleca się dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
          6. Plecak, tornister należy nosić na obu ramionach.
          7. Przy zakupie nowego plecaka, tornistra należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany oraz na jego wagę (waga pustego tornistra waha się od 0,5kg do 2kg).

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega:

Zbyt ciężki tornister może przyczynić się do bólów pleców, zmniejszenia pojemności płuc, nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie prowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Dlatego też ważne jest również zapewnienie dzieciom aktywności fizycznej i wyrabianie właściwych nawyków ruchowych, czyli zachowania symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych oraz statycznych jak na przykład oglądanie telewizji czy odrabianie lekcji.

Szanowny Rodzicu.

By uniknąć noszenia przez dzieci zbędnych rzeczy, zawartość tornistrów powinni kontrolować rodzice. Zachęcamy Rodziców do współpracy ze szkołą odnośnie pozostawiania przez uczniów części podręczników i przyborów szkolnych w miejscach zorganizowanych w tym celu. .