• Spotkanie autorskie z panią Moniką Oworuszko

                22 marca b.r.  uczniowie klas I – IV uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Moniką Oworuszko, autorką serii kryminałów dietetycznych „Walenty i spółka”. Pisarka na pomysł książki dla dzieci o zdrowym odżywianiu wpadła podczas wykładów na studiach podyplomowych z dietetyki. Uznała, że warto w ciekawy sposób przekazywać dzieciom wiedzę o tym, że warto zwracać uwagę na to, co się je. Podczas spotkania opowiedziała dzieciom fabułę książek oraz przeprowadziła test na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie „Dziesiątki” wykazali się dużą znajomością tematu. Następnie Pani Monika zdradziła uczniom, skąd bierze pomysły na książki  i na czym polega praca pisarza. Pod koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań, na które Pani Monika chętnie odpowiadała. Po spotkaniu uczniowie mogli otrzymać dedykację oraz autograf autorki.

      Galeria zdjęć

      Warsztaty detektywistyczne

              W czwartek i w piątek (19-20.05.2016r.) uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach zachęcających do samodzielnego czytania, rozwijających wyobraźnię i zainteresowania literackie. Kanwą warsztatów były bardzo popularne wśród dzieci książki opowiadające o przygodach pary młodych detektywów: Lassego i Mai. W ramach spotkań odbył się  pokaz multimedialny połączony z interaktywnym czytaniem fragmentów książki oraz wspólnym rozwiązywaniem zagadek detektywistycznych. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach, odpowiadali na pytania i sprawdzali swoje umiejętności detektywistyczne. Po warsztatach wielu przyszłych detektywów odwiedziło bibliotekę szkolną i wypożyczyło książki z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Bardzo szybko okazało się, że w tajemniczy sposób zniknęły z półki prawie wszystkie książki o młodych detektywach. Może uda Wam się rozwiązać tę zagadkę? Zapraszam do biblioteki.

      Galeria zdjęć

      "Spotkanie z pisarką"

            W dniu 19 października w świetlicy gościliśmy panią Agę Szczepańską, autorkę książek dla dzieci. Pisarka opowiadała o kluczowych bohaterach swoich powieści, wzorowanych na autentycznych postaciach, Patrycji i Piotra. Dzieci zadawały mnóstwo pytań odnośnie dalszych przygód Patki i Pepe opowiadały, co im się najbardziej podobało w dotychczas przeczytanych książkach. Autorka wtajemniczała dzieci w arkana zawodu, opowiadała skąd czerpie pomysły do kolejnych książek. Uczniowie po spotkaniu mogli uzupełnić swoje zbiory o kolejne tomy przygód Patki i Pepe  oraz otrzymać autograf pisarki.

      "Maraton Czytelniczy"

             W sobotę, 21 listopada, w naszej szkole odbył się pierwszy Maraton Czytelniczy. Była to impreza zorganizowana w ramach szkolnego projektu „Czy tu, czy tam – czytam”. W ciągu trzech godzin, w nastrojowej scenerii i dekoracji utworzone z prac plastycznych uczniów, nauczyciele, rodzice uczniów, a także uczniowie ze starszych klas czytali fragmenty różnych książek - były więc bajki, opowiadania fantastyczne oraz teksty przyrodnicze. Gośćmi specjalnymi byli prowadzący telewizyjny program „Galileo” – p. Maria Konarowska i p. Paweł Orleański, którzy opowiedzieli o swym programie, przeczytali opowiadania o zwierzętach, a na zakończenie rozdawali autografy i stanęli z dziećmi do pamiątkowych fotografii. Dzieci słuchały tekstów z zainteresowaniem oraz uczestniczyły w quizach. Z uzyskanych od uczniów opinii wiemy, że impreza ta bardzo im się podobała.

              Wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wyjątkowym spotkaniu, serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że za rok ponownie spotkamy się na wspólnym, długim czytaniu, lecz w jeszcze liczniejszym gronie uczniów i ich Rodziców.

      Nauczycielki SP 10 – organizatorki maratonu: Marzena Fałdzińska, Ewa Kietlińska, Grażyna Tokarska i Dorota Rączyńska.

      Galeria zdjęć

      Spotkanie z prof. Grzegorzem Leszczyńskim (autorytetem w dziedzinie literatury dla dzieci, pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego) – 1.12.2015

                  Spotkanie zostało zorganizowane z myślą o rodzicach i nauczycielach. Podczas bardzo ciekawego wykładu można było dowiedzieć się, co, jak i dlaczego czytać dzieciom. Profesor Grzegorz Leszczyński, podając konkretne przykłady, zachęcał do rozważnego wybierania lektur dla dzieci. Przypomniał, że dziecko nie może być znudzone książką, czytanie musi być dla niego przyjemnością, a rysunki doskonałych grafików i ilustratorów powinny pobudzać
      i wzbogacać dziecięcą wyobraźnię. Słuchacze mieli również okazję kupić najnowszą publikację pana profesora zatytułowaną „Wielkie małe książki. Lektury dla dzieci. I nie tylko”.

      SPOTKANIE Z PANEM KLEKSEM

             2 grudnia, odwiedził naszą szkołę Ambroży Kleks. Już wcześniej  klasy  I – III otrzymały od pana Kleksa zadania do wykonania: narysowanie jego portretu, pokolorowanie czarnobiałych zdjęć dyrektora Akademii, wymyślenie imion na literę A, nauczenie się piosenki Witajcie w naszej bajce, udekorowanie guzików szpaka Mateusza oraz wykonanie prac plastycznych z ulubionej litery uczonego. Uczniowie bardzo starannie wykonali swoje zadania i nie mogli doczekać się wizyty baśniowego gościa.

           W środę na trzeciej lekcji poznali wielkiego uczonego. Pan Kleks zebrał wykonane prace, które bardzo mu się podobały. Opowiedział o swojej szkole i jej mieszkańcach oraz zaprosił dzieci na lekcje. Rozpoczął od „Księżycologii”. Uczniowie podczas lekcji dowiedzieli się, co przydało się księżycowi, gdy raz odwiedził staw. Podczas „Zoologii” zadaniem dzieci było pokazywanie zwierząt, o których mówił pan Ambroży. Musiały bardzo uważać, bo profesor „dla zmylenia” pokazywał inne zwierzęta. Następnie klasa III2 nauczyła wszystkich uczniów piosenki Witajcie w naszej bajce.   

          Pan Kleks przypomniał sobie, że ma do przekazania nagrody zwycięzcom i uczestnikom konkursu plastycznego „Kleksografia”. O pomoc poprosił Panią Dyrektor Kamilę Izbińską. Ponieważ bardzo dużo dzieci wzięło udział w konkursie, pan Kleks dla odpoczynku zaproponował zabawę w budowanie Akademii. Ponieważ szkoła jest magiczna, to i jej tworzenie było takie. Mimo tego, że uczniowie zaczynali budowę od sufitu lub od dachu, udało się ją postawić.

          Po przerwie zostały rozdane nagrody w konkursie czytelniczym. Tutaj trzeba się było wykazać doskonałą znajomością mieszkańców i zwyczajów panujących w Akademii. Ostatnią lekcją była „Gimnastyka”. Uczniowie mieli nauczyć się od pana Ambrożego niezwykłej umiejętności siadania na krześle, którego nie ma.

           Słynny uczony stwierdził, że wszyscy uczniowie bardzo dobrze wykonywali powierzone im zadania oraz wykazali się niezwykłą pilnością i zaangażowaniem podczas wszystkich lekcji. Zauważył, że są jeszcze za mali, aby otrzymać certyfikat ukończenia Akademii. Na szczęście przypomniał sobie, że w jednej ze swoich licznych kieszeni ma przecież powiększającą pompkę, dzięki której uczniowie mogli ukończyć szkołę i otrzymać drobne upominki zachęcające do czytania.

          Pan Kleks bardzo się denerwował, jak pani bibliotekarka radzi sobie w jego bajce, więc musiał szybko wracać do swojej Akademii.

      Galeria zdjęć

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Grzegorza Piramowicza
      • sp10@eduwarszawa.pl lub sp10@sp10.waw.pl
      • (22) 823-41-97
      • Szkoła Podstawowa Nr 10 ul. Jasielska 49/53 02 - 128 Warszawa Poland
      • sekretariat szkoły - dni powszednie w godzinach 7.30 – 15.30 Kamila Izbińska - dyrektor szkoły: - w dni otwarte w godzinach 17.30 – 19.30 - w pozostałe dni pracy po wcześniejszym umówieniu w sekretariacie szkoły Katarzyna Harmak - wicedyrektor szkoły: - w dni otwarte i zebrań w godzinach 17.30 – 19.30 - w pozostałe dni pracy po wcześniejszym umówieniu w sekretariacie szkoły
    • Logowanie