•         24 maja 2018r. odbył się finał ósmej edycji projektu „Międzykulturowość w Dziesiątce”. W tym roku nasza praca nad projektem miała wyjątkowy charakter, z uwagi inaugurację obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tym razem głównym motywem był wpływ innych kultur na obyczaje, sztukę i kulturę Polski. Temat  prac stanowiły wpływy kultury romskiej, ukraińskiej i żydowskiej na nasz kraj. W projekcie wzięły udział wszystkie klasy. Uczniowie przygotowali gazetki i wystawę, odbył się również konkurs plastyczno-techniczny, a piątoklasiści odwiedzili muzeum Polin.

Podczas finału, na którym mieliśmy zaszczyt gościć Burmistrza Dzielnicy Ochota pana Grzegorza Wysockiego, dzieci zaprezentowały się w tańcach cygańskich. Klasa piąta przedstawiła poruszającą inscenizację fragmentów opowiadania Bashevisa Singera pt. „Chanukowe święto”, a z pieśni żydowskich usłyszeliśmy utwory „To świt, to zmrok” oraz „Gdybym był bogaty”. Nasz gość specjalny – pani Swietłana Grzęda z humorem zaprezentowała ciekawostki kulturowe i zwyczaje Ukrainy. Rzewną, starą pieśń „Oj, w wiśniowym sadzie” zaśpiewały po ukraińsku dziewczęta z szóstej klasy.

Jak zwykle w realizacji projektu aktywnie uczestniczyli również rodzice uczniów. To dzięki nim mogliśmy skosztować cygańskich, ukraińskich i żydowskich potraw podczas degustacji.

Wszystkie klasy otrzymały podarunki – dydaktyczne gry ufundowane przez Radę Rodziców.

Finałowy wieczór kolejny raz był okazją do miłego spotkania i integracji uczniów i przyjaciół szkoły. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i aktywny udział w projekcie.

Koordynator projektu – Katarzyna Zakrzewska