• Szkoła z klasą

        • W roku szkolnym 2010/11 przystąpiliśmy do realizacji projektu„Szkoła z klasą 2.0”.  Celem projektu jest wypracowanie zasad dotyczących korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w nauczaniu. Ma on również stanowić zachętę dla nauczycieli  do wykorzystywania w pracy z uczniami nowoczesnych technologii. Należy pamiętać, iż rozwijają one umiejętność samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce. W ramach programu każda szkoła ma za zadanie wypracowanie kodeksu dobrych praktyk, dotyczącego korzystania
          z nowych mediów w szkole i w całym procesie nauczania. Główne punkty kodeksu to: bezpieczeństwo w sieci, korzystanie ze źródeł i prawa autorskie oraz wykorzystywanie sieci do komunikacji w szkole.

          Do projektu przystąpili: p. Anna Maciejewska, p. Katarzyna Zakrzewska, p. Monika Krejs, p. Elżbieta Kołomyjska i p. Jolanta Chmura-Hanik. W pierwszym semestrze zostały przeprowadzone debaty klasowe, na których uczniowie klas III2 i IV – VI wybierali najważniejsze ich zdaniem problemy korzystania z TIK w szkole oraz opracowywali wstępne pomysły Szkolnego Kodeksu 2.0. Debaty odbywały się na lekcjach języka polskiego, informatyki, godzinach wychowawczych i zajęciach pozalekcyjnych. Uczniowie chętnie dyskutowali i mieli mnóstwo ciekawych pomysłów.

          Podsumowaniem ich pracy była debata szkolna, która odbyła się w środę (3.02.2011 r.) po zakończonych lekcjach. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele klas biorących udział w projekcie, panie dyrektor i inni nauczyciele.  Celem debaty było stworzenie pilotażowej wersji Szkolnego Kodeksu 2.0. Uczniowie chętnie zabierali głos i odważnie wyrażali swoje poglądy. Mieli wiele ciekawych propozycji. Do debaty włączyła się również pani dyrektor, która wyjaśniała kwestie związane z możliwościami i zapleczem technicznym szkoły. Dyskutanci wykazywali się dużą kulturą osobistą. Nie przekrzykiwali się, cierpliwie czekali, aż zostanie im udzielony głos, uważnie słuchali wypowiedzi innych.

          A oto wynik naszej pracy:

          Szkolny Kodeks 2.0:

          1.    Uczniowie naszej szkoły nie powielają cudzych tekstów i nie cytują ich bez podania źródła.

          2.    Uczniowie nie podają swoich danych osobowych w Internecie.

          3.    Dzieci i młodzież umiejętnie gospodarują czasem spędzonym przed monitorem (np. na grach).

          4.    Dążymy do poprawy łączności z kolegami z klasy, przy wykorzystywaniu komunikatorów (np. GG, skype, tlen).

          5.    Nauczyciele dbają o aktualizację informacji na swoich podstronach szkolnej strony internetowej.

          6.    W szkole wykorzystujemy tablice interaktywne i przenośne zestawy multimedialne.

          7.    Szkolne komputery zabezpieczone są przed nieodpowiednimi i szkodliwymi dla młodzieży treściami.

          8.    Uczniowie naszej szkoły planują i ewentualnie prowadzą zajęcia dla chętnych osób starszych. (Korzystanie z Internetu i obsługa poczty).

          9.    Uczniowie klas 4 – 6 sporządzają i na bieżąco uaktualniają listę adresów ciekawych stron internetowych o tematyce edukacyjnej.

          10.  Dzieci samodzielnie tworzą rebusy, zagadki i zadania „umysłowe”, które nauczyciele zamieszczają na stronie szkoły.

          11.  Dbamy o kulturalne użytkowanie sieci (nie używamy wulgaryzmów).

          12.  Osoby chętne wpisują swoje adresy na klasowe listy e – mail.

          więcej