• Cukier to składnik wielu produktów spożywczych. To właśnie z niego, z mleka, wody, kakao, bakalii i innych dodatków produkuje się słodycze.  Słodycze kuszą nas różnorodnością kolorów i  postaci ( cukierki, czekolada, batony, ciastka, paczkowane galaretki).

Często spożywamy je między posiłkami lub posiłek zastępujemy słodyczami. Musimy jednak wiedzieć, że cukier  nie dostarcza organizmowi żadnych niezbędnych składników odżywczych, jest natomiast źródłem energii, dostarcza „pustych”  kalorii. Cukier spożywany w nadmiarze (występuje także w syropach, jogurcie, napojach mlecznych, płatkach śniadaniowych, kaszkach dla dzieci, sokach, ketchupach, preparatach multiwitaminowych) prowadzi do wielu chorób. Jest wrogiem dla uczniów. Zjedzony zwłaszcza na pusty żołądek, powoduje brak koncentracji uwagi, bóle głowy, zaburzenia pamięci, zaburzenia snu, osłabienie. Jest także „złodziejem” witamin. Zjedzenie batonika lub czekoladki powoduje zubożenie organizmu w cenne substancje odżywcze.

Co zatem  zrobić, aby nie przesładzać organizmu?

1. Czytajmy etykiety na produktach, które kupujemy i sprawdzajmy, jaka jest w produkcie zawartość cukru

.

2. Pijmy wodę zamiast soków i kolorowych napojów gazowanych.

3. Zastąpmy słodycze bakaliami, orzechami, pestkami dyni, nasionami słonecznika rodzynkami, suszonymi owocami.

4. Jedzmy płatki śniadaniowe z pełnego ziarna bez dodatku cukru i miodu.

5. Ograniczmy słodzenie herbaty.

6. Zamiast dżemów i kremu czekoladowego jedzmy serek niskotłuszczowy czy mus z bananów.

Te i inne informacje na temat cukru, prawidłowego odżywiania się, chorób związanych z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi oraz przepisy na smaczne i zdrowe potrawy znajdziecie w książkach  pani Anny Kłosińskiej – fizjologa żywienia, dietetyka, prezesa Fundacji Zdrowy Uczeń oraz autorki programu „Aktywnie po zdrowie”.