Nawigacja

50 - lecie szkoły

Ciekawostki związane z obchodami 50 - lecia

Grześki - statuetki

  • „Grześki”-statuetki przyznane zasłużonym dla „10-tki” osobom oraz instytucjom.

Historia tych figurek związana jest z formułą gali 50-lecia, która wzorowana była na hollywoodzkiej gali oscarowej. Amerykańska Akademia filmowa rozdaje Oscary, a my rozdaliśmy „Grześki”.

Projekt i wykonanie to zasługa pani Agnieszki Tarnakowicz-Pietrzak (synowej nauczycielki z naszej szkoły- pani Danusi Pietrzak). Praca nad figurkami trwała długo i była wieloetapowa. Najpierw powstało kilka projektów. Pani Agnieszka zapoznała się z informacjami o Grzegorzu Piramowiczu, aby statuetka odpowiadała wyglądowi, funkcji i charakterowi naszego patrona. Później każda figurka była przez artystkę lepiona ręcznie z gliny, toteż nie ma dwóch identycznych „Grześków”. Następnie statuetki przez dwie godziny były wypalane w specjalnym, ceramicznym piecu. Potem schły i były malowane ceramicznym szkliwem. Znowu schły i kolejny raz były wypalane w piecu. Po wyschnięciu pani Agnieszka wypolerowała figurki odpowiednim filcem, aby zlikwidować nierówności.

Statuetki autorstwa pani Tarnakowicz-Pietrzak są więc artystycznym, oryginalnym rękodziełem sztuki ceramicznej. Osoby, którym wręczono figurki, podkreślały, jak ciekawe i niepowtarzalne są statuetki. Z jednej strony eleganckie, z drugiej strony sympatyczne i przyjacielskie, tak jak ich bohater-Grzegorz Piramowicz. Serdecznie dziękujemy artystce za wspaniałe dzieła!

  • Otrzymali je:

„GRZESIEK nr 1" dla pani Marii Pawlak (najstarszy stażem pracownik szkoły, długoletni jej przyjaciel, pracownik sekretariatu, skarbnica wiedzy o Dziesiątce);


„GRZESIEK nr 2" dla przewodniczącego Rady Rodziców pana Tomasza Pola;

„GRZESIEK nr 3 i 4 dla dyrektor Domu Kultury Rakowiec pani Agnieszki Szołucha oraz dla dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Ochota pani Anny Szwed za współpracę poprzez korzystanie z ofert tych instytucji;


"GRZESIEK nr 5, 6 i 7" dla dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 9 pani Magdaleny Łabuś-Brzezińskiej, dla dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego nr 7 pana Piotra Łukawskiego oraz naczelnika oddziału Straży Miejskiej pana Jacka Forysiaka - za współpracę, dzięki której wzbogacane są procesy edukacji i wychowania;

"SUPER GRZEŚKI" dla pani dyrektor Irminy Doliwy-Strońskiej, która od 23 lat prowadzi szkołę od sukcesu do sukcesu, mimo wichrów i burz targających oświatą;
Dla naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania pani Elżbiety Podkońskiej, na której życzliwość i wsparcie zawsze możemy liczyć; 

Dla Burmistrza Dzielnicy Ochota pana Maurycego Wojciecha Komorowskiego, który nie jest obojętny na nasze potrzeby i biletami NBP wspiera rozwój naszej placówki, a szczególny ukłon za nowoczesne boiska.

 

 

Statuetkę odebrał w imieniu nieobecnego pana burmistrza wiceburmistrz dzielnicy Ochota -

pan Krzysztof Kruk.

 

  • Konferansjerzy brawurowo i profesjonalnie prowadzący nas przez 5 dekad działalności szkoły:

DOROŚLI - pani Grażyna Tokarska i pani Ewa Kietlińska

Obie Panie z ogromną swobodą, wyczuciem scenicznym i wręcz hollywoodzkim wyglądem wspominały kolejne dekady.

 

UCZNIOWIE (wybrani w drodze castingu):

I dekada, V dekada-Weronika Chmielewska (5/1) i Cezary Pikuła (6/1)

II dekada, IV dekada-Magdalena Cupryś (6/2), Jan Samocki (6/1)

III dekada-Justyna Grodzka (6/2), Oliwier Jurek (5/1)

BRAWA I PODZIEKOWANIA DLA WSZYSTKICH KONFERANSJERÓW! Dzięki nim jubileusz 50-lecia okazał się niezwykle uroczysty i urokliwy !!!

Gratulujemy również wszystkim uczniom występującym na gali 50-lecia; chórowi, solistom, tancerzom(a raczej tancerkom J), recytatorom i aktorom. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do powstania scenariusza spektaklu, pani Iwonie Niewiadomskiej za muzyczne i taneczne, spektakularne aranżacje, pani Monice Krejs za stworzenie i realizację interesującej prezentacji multimedialnej, pani Hannie Czerwińskiej za elegancką scenografię, siostrze Maristelli za dywan i stojaki oraz pozostałym nauczycielom, dzięki którym 50-lecie „Dziesiątki” przebiegło w niezapomnianej atmosferze.

Dziękujemy również rodzicom za wspieranie tego trudnego do realizacji przedsięwzięcia. Dzięki dobrej energii mogliśmy poczuć się jedną dużą wspólnotą szkolną, której na imię SP 10 !!!

 

Złoty jubileusz przy Jasielskiej, czyli „Dziesiątka” wkracza filmowym krokiem

 w szóstą dekadę działalności.

       Mam wrażenie, że w czasie dzisiejszego święta wzruszają się nawet zacne, szkolne mury, przyjazne i wyczekujące, bo oto nadeszło spotkanie, które łączy w sobie zapisane karty 50-letnich wydarzeń szkoły - te słowa skierowała do zgromadzonych na uroczystości 50-lecia pani Irmina Doliwa-Strońska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr10 w Warszawie, w czasie gali jubileuszowej, która odbyła się 24-go listopada 2014 roku.

            Obchody ważnego święta rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej. Cała społeczność szkolna brała udział w projekcie „Szkoła w moich oczach”. Uczniowie, rodzice, nauczyciele stworzyli prace plastyczne, fotograficzne i literackie poświęcone „Dziesiątce”. Przyniesiono do szkoły pamiątki związane z edukacją: stare świadectwa, książki, podręczniki, przybory szkolne i zeszyty. Można je było oglądać na „korytarzu wspomnień”, czyli na wystawkach zorganizowanych na pierwszym piętrze budynku. Archiwalne kroniki przypominały o licznych uroczystościach, imprezach, a także codziennych uczniowskich wydarzeniach. W każdej pracowni nauczyciele wraz z podopiecznymi wyeksponowali zdjęcia, rysunki, plakaty, portrety patrona przypominające, że „Dziesiątka” ma już 50 lat. Hol główny, świetlica oraz korytarz parteru szkoły zapełniły się zdjęciami sprzed lat, listami absolwentów oraz informacjami o najważniejszych wydarzeniach z półwiecza funkcjonowania szkoły.

             21 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się w elegancko przystrojonej sali gimnastycznej, aby świętować złoty jubileusz. Pani Dyrektor poinformowała o inicjatywie rodziców i dzieci nazwanej „Kapsułą Czasu”. Uczniowie w formie plastycznej lub literackiej przedstawili swoje wyobrażenie szkoły za 50 lat. Wszystkie prace zamknięto w specjalnej kapsule i z pełnymi honorami zakopano na terenie szkolnego ogrodu. Będzie można odkopać ją dopiero za pół wieku!

               Natomiast w poniedziałek 24 listopada do „Dziesiątki” przybyli zaproszeni goście. Zloty jubileusz uświetnili swoją obecnością m.in. zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ochota: pan Krzysztof Kruk i pan Piotr Żbikowski, a także Naczelnik Wydziału Oświaty-pani Elżbieta Podkońska. Po części oficjalnej ze sztandarem, uroczystym powitaniem gości i przemówieniami, nadszedł czas na część artystyczną. Postanowiliśmy utrzymać ją w konwencji hollywoodzkiej. Zasłużeni pracownicy i współpracownicy szkoły zostali nagrodzeni statuetkami -„Grześkami” (nazwanymi tak od imienia naszego Patrona). Występy podzielono na 5 dekad, przez które prowadzili nas konferansjerzy: Weronika, Magda, Justyna, Czarek, Janek oraz Oliwier. Każdej z dekad życia szkoły towarzyszyły charakterystyczne filmy, piosenki i tańce. Form scenicznych dopełniały pokazy zdjęć i slajdów. Całe przedstawienie pełne było śpiewu, zabawy i radości. Nie zabrakło też chwil wzruszenia.

             Po części artystycznej goście udali się na poczęstunek. Szczególne wrażenie wywarł ogromny truskawkowy tort z pięknym, czerwonym napisem „50 lat SP nr 10”.

               To były magiczne i ciepłe od wspomnień dni. W poniedziałek do wieczora mury „Dziesiątki” odwiedzali jej dawni wychowankowie. Przychodzili grupami i pojedynczo. Nie wszystkim udało się spotkać z dawnymi nauczycielami, ze względu na, co zrozumiałe, upływ czasu. Absolwenci różnych roczników wychodzili ze szkoły wzruszeni i bogatsi o wspomnienia szkolnej historii swojego dzieciństwa.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze „Złotego Jubileuszu Dziesiątki”.

Galeria zdjęć

                                                     Katarzyna Zakrzewska, Alicja Zarzycka

                                                   (nauczycielki języka polskiego w SP 10)

 

 

Koło dziennikarskie z okazji 50 - lecia szkoły wydało specjalny numer "Kameleona" 

gazetka.pdf

 

Wystawa portretów

            W tym roku byliśmy gospodarzami międzyszkolnego projektu pod hasłem „Poznajemy patronów naszych szkół”. Zorganizowaliśmy konkurs na najciekawszy portret Grzegorza Piramowicza.

Z okolicznych szkół napłynęły zróżnicowane pod względem formy i technik prace plastyczne. Najpiękniejsze z nich zdobiły korytarz I piętra podczas obchodów 50 lecia szkoły.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim serdecznie dziękujemy za udział.

Galeria zdjęć

 

Dawnych wspomnień czar…

            Z okazji jubileuszu naszej szkoły zorganizowaliśmy wystawę, którą mogli obejrzeć zarówno zaproszeni na uroczystość goście, jak i uczniowie oraz absolwenci „Dziesiątki”. Na korytarzu I piętra zgromadziliśmy pamiątki z dawnych lat: kroniki szkolne, pamiątkowe albumy ze zdjęciami dokumentującymi historię szkoły, liczne zdjęcia ze wspólnych wyjazdów, gazetki szkolne, a także zeszyty i podręczniki naszych absolwentów. Nie zabrakło nawet starych winylowych płyt, służących niegdyś jako pomoc na lekcjach muzyki oraz obowiązującego siedem lat temu szkolnego mundurka zaprojektowanego we współpracy z Radą Rodziców.

Na parterze umieszczono listy absolwentów wszystkich klas od początku istnienia „Dziesiątki”.

Galeria zdjęć