• DZIEŃ  KOMISJI  EDUKACJI  NARODOWEJ

          •  

            Jest zatem powinnością Twoją sposobić się do tej wielkiej wagi posługi dla ludzi. Nie rozumiej, że kiedy umiesz czytać, pisać i liczyć, jużeś zdatny, jak należy dawać wychowanie dzieciom.

            Te słowa odnajdziemy w jednym z dzieł, jakie stworzył patron naszej szkoły-Grzegorz Piramowicz. 13 października br. świętowaliśmy 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, a także Dzień Nauczyciela i dzień patrona. Z tej okazji uczennice i uczniowie klasy 8/1 oraz 6/1 przygotowali spektakl składający się ze scenek opartych na poradach Grzegorza Piramowicza. Etiudy: „Pranie”, „Nadopiekuńcza mama” i „Brudasy” przywołały atmosferę XVIII wieku. Z muzyką Mozarta w tle uczniowie oglądali teatralizowany poradnik o wychowaniu. Na koniec Maria z 8/2 pięknie zaśpiewała utwór Franciszka Karpińskiego „Laura i Filon”. Artyści zostali nagrodzeni brawami, a dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym, a także samym uczniom złożono życzenia radości, szczęścia i szkoły takiej, żeby chciało się do niej wracać.

            Alicja Zarzycka

          • W dniach 02.10.2023 – 06.10.2023 r. nasza szkoła po raz kolejny aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji

          • Stwierdzenie dysleksji rozwojowej jest pierwszym krokiem na drodze do pokonania trudności. Jeśli jednak chcemy, by nasze dziecko osiągało rezultaty adekwatne do jego możliwości, a w przyszłości również sukcesy zawodowe, warto pamiętać o systematycznej, ukierunkowanej pracy. Ogromna odpowiedzialność spoczywa tutaj właśnie na rodzicach, którzy powinni wspierać działania szkoły i zachęcać swoje dziecko do podejmowania dodatkowego wysiłku. Systematyczna praca w szkole i w domu jest bowiem warunkiem skutecznego oddziaływania i tylko w ten sposób można przezwyciężyć trudności dyslektyczne. Dlatego też szczególnie gorąco zachęcamy rodziców dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi do zapoznania się z niżej zamieszczonymi poradnikami i wskazówkami, które się w nich znajdują. Pamiętajmy, że rola rodzica w wykrywaniu i pokonywaniu trudności u dziecka jest niezmiernie ważna, gdyż nikt nie zna dziecka lepiej od jego własnych rodziców i nikt nie spędza z nim tak dużo czasu…

            Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.

            - Jestem rodzicem dziecka z dysleksją
            https://liblink.pl/gBj2BVvfGw

            - Jak poprawić sprawność grafomotoryczną
            https://liblink.pl/xpbJbDg0Sa

            Tegoroczne obchody ETŚD odbywają się pod hasłem: „Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie”.

            Korzystanie z poniższych rozwiązań może znacznie ułatwić naukę uczniom z dysleksją. Usprawni przyswojenie wiedzy, skróci czas, jaki muszą poświęcić na zapoznawanie się z materiałem.

            • Audiobooki 

            Jednym z największych problemów dla uczniów z dysleksją będzie zapoznawanie się z lekturami szkolnymi. Dobrym rozwiązaniem są audiobooki. Największa internetowa baza bezpłatnych lektur w formie audiobooków znajduje się na stronie Wolne Lektury. Oprócz audiobooków, które można odsłuchać w całości lub w części w przeglądarce istnieje także możliwość pobrania pliku w formacie .mp3, jak również w formatach dostosowanych do czytników e-book (.pdf, .epub, .mobi). Warto zachęcić uczniów, by – w miarę możliwości – śledzili wzrokiem tekst odczytywany przez lektora. 

            Wolne Lektury – audiobooki – https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/ 

            • Odczytywanie tekstu ze stron internetowych

            Dla części uczniów przydatna może być także aplikacja Pocket: Save. Read. Grow, która oferuje możliwość zamiany tekstu na mowę. Jest to darmowa aplikacja, która umożliwia utworzenie listy tekstów do przeczytania (wybierane teksty muszą znajdować się w internecie). Może być przydatna także dla tych, którzy chcą być na bieżąco z wydarzeniami ze świata. Po utworzeniu własnej listy artykułów, aplikacja przeczyta teksty na głos.

            Pocket: Save. Read. Grow. – https://apps.apple.com/us/app/pocket-save-stories-for-later/id309601447 

            • Odczytywanie tekstu zapisanego w docx lub txt 

            Balabolka – darmowy program, który zamienia tekst na mowę. Można ustaawić głos lektora lub lektorki, szybkość czytania oraz natężenie dźwięku. Nie jest doskonała, bo głos lektora jest mechaniczny, ale bardzo przydatna. 

            Balabolka – zamiana tekstu na mowę https://balabolka.softonic.pl/ 

            Zapisywanie w pliku tekstowym słów, które wypowiadamy.

            Speechtexter - darmowa aplikacja dostępna online. W dość dokładny sposób zapisuje na ekranie wypowiadany przez nas tekst. Możliwe jest zapisane znaków interpunkcyjnych. Plik można ściągnąć w formacie docx. lub txt. Oczywiście konieczne jest naniesienie korekty, jednak znacząco usprawnia pisanie.

            W swoich codziennych zmaganiach z dysleksją pamiętajcie, iż nie jest sztuką nie mieć trudności, sztuką jest je pokonywać… Niech wam przyświecają słowa Richarda Paula Evansa: „Zwykle, zanim życie wręczy nam swoje najwspanialsze prezenty, owija je starannie w największe przeciwności losu.”

             

             

            Mariola Hartmann

            Ewa Czyż

             

          • Festiwal Nauki

          • W czwartkowe słoneczne popołudnie klasy ósme odwiedziły Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja. Wzięliśmy udział w Festiwalu Nauki. Uczniowie mieli okazję obserwować, a także samodzielnie wykonywać doświadczenia z zakresu fizyki i chemii. Najbardziej dociekliwi zgłębili różnice w rodzajach ludzkich tkanek, przekonali się jak wygląda suchy lód i poznali działanie "czarnej dziury" czasoprzestrzeni. Dziękujemy za zaproszenie - było Mega interesująco.

          • "Mistrzynie w szkołach"

          • Dnia 19.09.2023 uczennice z klas 5 uczestniczyły w akcji  "Mistrzynie w szkołach". Jest  to autorski projekt Otylii Jędrzejczak, który jest realizowany przez jej fundację. Celem akcji jest mobilizacja dziewcząt w do zwiększenia aktywności ruchowej,  promocja  aktywnego  trybu  życia i świadomości tego, jak ważną rolę w ich wieku pełni tak niedoceniana przecież lekcja wychowania fizycznego.

            Na wspólnej lekcji wf prowadzonej przez Justynę Iskrzycką -  polską kajakarkę, medalistkę mistrzostw świata i mistrzostw Europy, brązową medalistkę igrzysk olimpijskich z Tokio (2021) – dziewczęta ćwiczyły w rytm popularnych przebojów ,  wykorzystując gumy oporowe.

            O swoich karierach opowiadały także: Joanna Fiodorow (lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem. Trzykrotna finalistka igrzysk olimpijskich (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016, Tokio 2020). Srebrna medalistka Mistrzostw Świata w Katarze 2019, dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy (Zurych 2014, Berlin 2018). Aleksandra Król – Walas (brązowa medalistka mistrzostw świata w snowboardzie (slalom równoległy) oraz Katarzyna Dydek -  polska koszykarka grająca na pozycji środkowej, mistrzyni Europy (1999), olimpijka.

            Na koniec wspólne zdjęcia, autografy i powrót do szkoły.

          • Szanowni Państwo

          • MAT EDUKACJA w ramach programu popularyzacji matematyki organizuje dla uczniów starszych klas szkół podstawowych zainteresowanych matematyką następujące bezpłatne wydarzenia:

            1. Test próbny przed zawodami Olimpiady Matematycznej Juniorów. Szczegóły i zapisy: 

                https://liblink.pl/dArq7cKxu1

            2. Geometryczną ligę zadaniową.

            Szczegóły:  https://liblink.pl/QP6BehEPAo

            Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych uczniów!

            Z wyrazami szacunku,

            Renata Gawlińska-PompeMAT EDUKACJA

            matedu.pl

          • Dla Rodziców

          • Jak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom Koduj z Gigantami.

            Giganci Programowania zapraszają na “Koduj z Gigantami - W kr(AI)nie przyszłości” - bezpłatne zajęcia z programowania online oraz stacjonarnie w naszym mieście łączące naukę z uwielbianym przez najmłodszych światem gier.

            Warsztaty trwają od 26 sierpnia i potrwają do końca września.

            Zapisać się można już dziś poprzez stronę: https://info.kodujzgigantami.pl/3OZL98x

            Już po raz 13. organizatorzy bezpłatnej akcji przybliżą młodym uczestnikom podstawy programowania i korzystania z nowych technologii, dając możliwość równego dostępu do tego rodzaju zajęć i przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu.

            Do udziału w warsztatach wystarczą chęć nauki i ciekawość. W pozostałe aspekty programowania, uczestników wprowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy nie tylko uczą, ale i inspirują młodych fanów kodowania.

            Każdej edycji Koduj z Gigantami przyświeca inny motyw. Tym razem Giganci Programowania zaproszą uczestników do Kr(AI)ny Przyszłości, a o tematyce warsztatów mówi już sama nazwa zapisana w przewrotny sposób. To w niej organizatorzy wyróżniają litery AI (Artificial Intelligence), czyli z ang. “sztuczna inteligencja”.

            Celem wydarzenia jest rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży i inspirowanie ich nowymi technologiami. Akcję wspierają m.in. MEiN, GovTech Polska czy NASK oraz włodarze naszego miasta.

          • ZWROT NIEWYKORZYSTANYCH OPŁAT ZA "LATO W MIEŚCIE"

          • ZWROTY ZA AKCJĘ „LATO W MIEŚCIE”

            Zwrot opłat za opiekę oraz posiłki nastąpi do 02.10.2023 r., po spełnieniu następujących warunków:

            • do godziny 14.00 dnia poprzedzającego nieobecność lub w dniu nieobecności najpóźniej do godziny 8:30, skutecznego zgłoszenia telefonicznego 517 017 712, e-mailowego: sp10@sp10.waw.pl lub osobistego przez rodzica/opiekuna prawnego, oraz

            do 08.09.2023 r. złożenie w FPE, do której uczęszczało dziecko, wniosku o zwrot płatności za opiekę i wyżywienie w ramach Warszawskiej Akcji „Lato w Mieście” 2023 według wzoru udostępnionego w systemie zgłoszeń lub w linku poniżej. Niedopełnienie jednego z wyżej wymienionych warunków będzie jednoznaczne z rezygnacją rodzica ze zwrotu opłat.

            wniosek_o_zwrot(1).pdf

          • Tydzień Bibliotek

          • W maju obchodziliśmy Tydzień Bibliotek, w ramach którego w szkole odbywały się zabawy słowne i literackie, warsztaty plastyczne, konkurs fotograficzny oraz akcja czytelnicza "Z książek się nie wyrasta". Dzieci z zainteresowaniem słuchały książek czytanych przez dyrektora szkoły paną Kamilę Izbińską, kierownika Biblioteki “Przy Baleya”, paną Annę Madalińską, Burmistrza Dzielnicy Ochota panią Dorotę Patrycję Stegienkę oraz radnego m.st. Warszawy pana Piotra Żbikowskiego. 

            Dla uczestników zabawy Rada Rodziców ufundowała drobne upominki.. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas!!! 

          • Drogie dzieci!

          •     Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zabawach literackich, warsztatach plastycznych oraz konkursie fotograficznym "Z książek się nie wyrasta" w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w dniach 8 - 15 maja.

            8 maja (poniedziałek) - zabawy literackie "Od słowa do słowa"

            9 maja (wtorek) -  warsztaty plastyczne "Kolorowy zawrót głowy"

            10 maja (środa) -  zabawy literackie "Literaki"

            11 maja (czwartek) -  zabawy literackie  "Moja Warszawa"

            15 maja (poniedziałek) -  warsztaty plastyczne "Świecznik na wesoło"

                 Za poprawne wykonanie zadania każdego dnia będzie można dostać sówkę do pokolorowania.  Aby wygrać drobny upominek wystarczy wykonać zakładkę do książek z trzech sówek.

                  W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w dniach 8 - 15 maja odbędzie się  akcja czytelnicza  "Z książek się nie wyrasta - ulubiona książka z dzieciństwa". Zaproszeni goście przeczytają uczniom fragmenty wybranej książki ze swojego dzieciństwa.

            8 maja - godz. 9:00

            - Pani Dyrektor Kamila Izbińska czyta uczniów klas drugich.

            9 maja - godz. 9:00

            - Kierownik Biblioteki "Przy Baleya"  Aleksandra Madalińska czyta świetliczakom.

            10 maja - godz. 12:00

            - Radny m.st. Warszawy Pan Piotr Żbikowski czyta uczniom klas czwartych.

            11 maja - godz. 11:00

            - Burmistrz Dzielnicy Ochoty Pani Dorota Stegienka czyta uczniom klas trzecich.

            W bibliotece będzie czekała na Was również wystawa nowości wydawniczych.

            Zapraszamy do biblioteki.

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Grzegorza Piramowicza
      • sp10@eduwarszawa.pl lub sp10@sp10.waw.pl
      • (22) 823-41-97
      • Szkoła Podstawowa Nr 10 ul. Jasielska 49/53 02 - 128 Warszawa Poland
      • sekretariat szkoły - dni powszednie w godzinach 7.30 – 15.30 Kamila Izbińska - dyrektor szkoły: - w dni otwarte w godzinach 17.30 – 19.30 - w pozostałe dni pracy po wcześniejszym umówieniu w sekretariacie szkoły Katarzyna Harmak - wicedyrektor szkoły: - w dni otwarte i zebrań w godzinach 17.30 – 19.30 - w pozostałe dni pracy po wcześniejszym umówieniu w sekretariacie szkoły
    • Logowanie