"Przekroczenie progu szkolnego - procesy adaptacji i integracji"
Dla lepszego funkcjonowania w szkole i poczucia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów niezwykle ważne są procesy adaptacji i integracji. Przebiegają one stopniowo i są rozłożone w czasie.
Co roku szkoła organizuje dni otwarte dla przyszłych uczniów i ich rodziców. Podczas spotkania z pracownikami szkoły, dzieci uczestniczą w zajęciach organizowanych przez nauczycieli. Razem z rodzicami zwiedzają budynek, zaglądają do pracowni klas młodszych – ich przyszłych sal, w których będą się uczyć i bawić.
Po przyjściu do szkoły pierwszoklasiści uczestniczą w zajęciach adaptacyjno-integracyjnych prowadzonych przez wychowawcę. Celem tych zajęć jest wsparcie dzieci w przekroczeniu progu przedszkole - szkoła i w łagodny sposób wprowadzenie w życie szkoły, nawiązanie bliskiego i serdecznego kontaktu z nauczycielem i kolegami. Dzieci, które nie miały możliwości wcześniejszego zwiedzania szkoły, razem z wychowawcą i całą klasą we wrześniu zostają zapoznane ze środowiskiem szkolnym. Nauczyciele przeprowadzają wiele zabaw integracyjnych, podczas których uczniowie lepiej się poznają, uczą się imion rówieśników, prezentują swoje zainteresowania.
We wszystkich formach zajęć integracyjno-adaptacyjnych nauczyciele wykorzystują metody aktywizujące i techniki, które lubiane są przez dzieci: zabawy, rysunek, ćwiczenia ruchowe. Zajęcia te pozwalają szybciej przełamać bariery istniejące między dziećmi i wdrożyć w życie szkolne.