Co się wydarzy?
Jak Wam się podobał film? Myślę, że nie zawiódł fanów sagi, a sceptyków(a może raczej sceptyczki) przekonał do siebie.
Trzonem świata Gwiezdnych wojen pozostaje sześć pełnometrażowych filmów, a także siódmy, na który właśnie idziemy. Filmy te, w kolejności chronologicznej wydarzeń:
- Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo (19 maja 1999)
- Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (16 maja 2002)
- Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (15 maja 2005)
- Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja (25 maja 1977)
- Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (21 maja 1980)
- Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi (25 maja 1983)
- Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (premiera-14 grudnia 2015)
KTO JEST KIM W "GWIEZDNYCH WOJNACH"?
a) Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke'a Skywalkera oraz Lei. Początkowo Rycerz Jedi, pod wpływem Kanclerza Palpatine'a przeszedł na Ciemną Stronę Mocy i przyjął imię Darth Vader. Doprowadził do zniszczenia Zakonu Jedi i wspomógł przekształcanie Republiki w Imperium Galaktyczne. Przed śmiercią pomaga synowi pokonać Imperatora i tym samym wraca na Jasną Stronę Mocy.Postać ta stanowi główny trzon Gwiezdnych Wojen. W epizodach IV–VI (stara trylogia) poznajemy jego historię, gdy działał jako prawa ręka Imperatora aż do ostatecznego nawrócenia na Jasną Stronę Mocy (tytułowy Powrót Jedi). W epizodach I–III poznajemy jego wcześniejszą historię, gdy dorasta i szkoli się na Rycerza Jedi a następnie zostaje podstępnie przeciągnięty na stronę zła przez samego Imperatora (tak się dokonuje tytułowa Zemsta Sithów).
b) Luke Skywalker-syn Anakina Skywalkera i królowej Naboo – Padme Amidali, bliźniaczy brat Lei. Urodził się w ośrodku medycznym w pasie asteroid Polis Massa, gdzie jego matka została ukryta przed Vaderem. Wychował się na planecie Tatooine u swojego wujostwa – Beru i Owena Larsów na farmie wilgoci. Gdy na farmę Larsów trafia R2-D2 wraz ze swoim towarzyszem C-3PO, życie Luke'a zmienia się nie do poznania. Szukając niesfornego R2-D2 spotyka Bena Kenobiego, który zaznajamia go z Mocą i daje mu miecz ojca, który wziął po pojedynku z Anakinem Skywalkerem (wtedy Darth Vader). Wraz z Hanem Solo – pilotem Sokoła Millenium opuszczają Tatooine, aby przekazać Rebeliantom ukryte w pamięci R2-D2 plany stacji bojowej Imperium, zwanej Gwiazdą Śmierci. Wkrótce Obi-Wan ginie, a Luke w Bitwie o Yavin niszczy tę stację, pilotując X-winga. Po zwycięstwie przyłącza się na stałe do Rebelii.Po Bitwie o Hoth, podążając za wskazówkami ducha Obi-Wana, trafia na planetę Dagobah w celu szkolenia u mistrza Jedi – Yody. Przez nieszczęśliwy ciąg wydarzeń staje do pojedynku z Darthem Vaderem (któremu Imperator nakazał przeciągnięcie na Ciemną Stronę młodego Skywalkera). W finale pojedynku Luke traci rękę i dowiaduje się okropnej prawdy – Darth Vader to Anakin Skywalker – jego ojciec.
c) Obi-Wan Kenobi (znany też jako Ben Kenobi) – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Gwiezdnych wojen. Rycerz, a następnie mistrz Jedi, z reguły posługiwał się niebieskim mieczem świetlnym. W częściach IV-VI filmu w rolę Obi-Wana wcielił się Alec Guinness, zaś w częściach I-III – Ewan McGregor.
d) Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z głównych antagonistów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów. Po raz pierwszy, epizodycznie, Palpatine pojawia się w filmie Imperium kontratakuje, odgrywany przez aktorkę Elaine Baker (głosu użycza mu Clive Revill). Niemniej był zapowiedziany już w części IV (pierwsza według daty wydania) jako ten, który rozwiązał Senat. Począwszy od Powrotu Jedi postać tę odgrywa Ian McDiarmid. Na potrzeby przygotowanego w 2004 roku wydania DVD Imperium kontratakuje scenę z Palpatine'em nakręcono na nowo, tym razem z udziałem McDiarmida.
e) Han Solo – postać istniejąca w świecie przedstawionym Gwiezdnych wojen, jeden z głównych bohaterów w serii filmów, grany przez aktora Harrisona Forda. Solo jest dowcipnym przemytnikiem z planety Korelia, który lata na Sokole Millenium ze swoim przyjacielem, drugim pilotem, Wookieem Chewbaccą. W Nowej nadziei Han jest zwyczajnym przemytnikiem, który z trudem wiąże koniec z końcem. Pod koniec filmu pomaga Luke'owi Skywalkerowi zniszczyć Gwiazdę Śmierci i zostaje bohaterem Sojuszu Rebeliantów. W Imperium kontratakuje (które dzieje się trzy lata później) wciąż jest w czynnej służbie Rebelii, ale chce od niej odejść by spłacić dług u Jabby. Zostaje pochwycony przez łowcę nagród Bobę Fetta i zamrożony w bryle karbonitu. Rok później – w Powrocie Jedi – przyjaciele Hana uwalniają go z pałacu Jabby i Solo bierze udział w ostatecznej bitwie przeciwko Imperium, którą Rebelia wygrywa. Kilka lat po zwycięstwie nad Imperatorem Han żeni się z Leią Organą. Mają trójkę dzieci – bliźnięta Jacena i Jainę oraz o rok młodszego Anakina. 36 lat po śmierci Vadera przy życiu została już tylko ich córka.
f) Leia Organa (urodzona jako Leia Amidala Skywalker) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, senator, córka Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali, siostra Luke'a Skywalkera. W filmach w jej rolę wcieliła się Carrie Fisher. Była silna Mocą, podobnie jak jej ojciec i brat. Kilka lat po zwycięstwie nad Imperatorem Leia wychodzi za mąż za Hana Solo. Mają trójkę dzieci – bliźnięta Jacena i Jainę oraz o rok młodszego Anakina. 37,5 roku po śmierci Vadera przy życiu została już tylko ich córka.
g) C-3PO(siːˈθriːpi.oʊ, nazywany także skrótowo 3PO) – droid grany przez Anthony'ego Danielsa w filmie Gwiezdne wojny. Tchórzliwy i zasadniczy robot protokolarny, którego zbudował Anakin Skywalker na planecie Tatooine. Wówczas zawiązała się jego oparta na wzajemnych przeciwieństwach przyjaźń z poznanym w otoczeniu królowej Amidali droidem nawigacyjno-naprawczym R2-D2. Wspólnie z R2-D2 przeżył wiele przygód, m.in. odkrył służącą Separatystom fabrykę droidów bojowych na Geonosis. Po wielu latach oba automaty służyły także na Tantive IV, statku księżniczki Lei, która wysłała je z misją odnalezienia Obi-Wana Kenobiego i przekazania mu prośby o pomoc rebeliantom. Po wylądowaniu na Tatooine poprzez handlarzy złomem trafiły do rąk Luke'a Skywalkera. Obwołany bogiem przez Ewoki, rdzennych mieszkańców planety Endor.
h) Chewbacca – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen, odtwarzana przez Petera Mayhewa. Dzielny wojownik i zdolny pilot-mechanik, przedstawiciel włochatej i dobrze wyrośniętej rasy Wookieech. Pochodził z planety Kashyyyk. Później został niewolnikiem pracującym ciężko dla Imperium, aż do czasu uwolnienia przez Hana Solo. Razem z nim parał się przemytem, latając na osławionym Sokole Millennium. Podczas realizacji jednego ze zleceń zetknęli się z Lukiem Skywalkerem, co w konsekwencji pchnęło ich do poparcia sprawy Rebeliantów, w szeregach których Chewbacca mężnie walczył aż do końca wojny domowej. W powieści Wektor pierwszy autorstwa R. A. Salvatore'a Chewbacca zginął, ratując syna Hana – Anakina Solo podczas inwazji Yuuzhan Vongów. Wcześniej jednak pomógł Jadenowi Korrowi w misji na Tatooine.
i) Padmé Naberrie Amidala – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen (epizody I-III). W filmach grana była przez Natalie Portman.
j) R2-D2 – droid naprawczy, postać fantastyczna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen, odtwarzana przez Kenny'ego Bakera; przyjacielem R2-D2 jest inny droid o imieniu C-3PO. Nazwa robota pochodzi od żargonowego określenia, które używali montażyści filmu, a znaczącego „reel 2 dialog 2” (rolka 2 dialog 2). W sadze występował też podobny do R2 droid – R4-P17.
k) Yoda – postać fikcyjna, jeden z bohaterów sagi filmowej Gwiezdne wojny; zielonoskóry, mierzący niecały metr wzrostu, lecz posiadający niezwykle potężną Moc Mistrz Jedi. Był mistrzem Jedi żyjącym w ostatnim tysiącleciu istnienia Republiki. Jedi jego czasów uważali go za jednego z najpotężniejszych i najmądrzejszych członków Zakonu. Mimo niewielkiego wzrostu i sędziwego wieku, jak większość Jedi, był niezwykle wygimnastykowany i zręczny. Rekompensowało to jego niewielką siłę fizyczną. Dowodził tego, osiągając niezrównane zdolności w sztuce Ataru, technice walki mieczem świetlnym wykorzystującą akrobatykę i szybkość przeciwko sile. Do walki używał krótkiego miecza świetlnego o zielonym ostrzu. Pochodzenie Yody okryte jest tajemnicą i nie wiemy nawet, jak nazywała się rasa, do której należał. Znanych z imienia jest jeszcze czterech przedstawicieli jego rasy, wszyscy silni Mocą: rycerz Jedi Minch, mistrzyni Jedi Yaddle, mistrz Vandar Tokare i mistrz Oteg. Yoda przyjął tytuł Wielkiego Mistrza Jedi, podobnie jak wiele lat później Luke Skywalker.
PYTANIE PIĄTE:
Dziś brzmi to niewiarygodnie, ale przed laty reżyser George Lucas omal nie polegl na pomyśle, by miejscem akcji była inna galaktyka. W latach 70-tych robiono filmy realistyczne, nie było speców od efektów specjalnych. Wybuch Gwiazdy Śmierci uzyskano, detonując...karton metalowych strużyn (odpadów-przypis A.Z.), w roli asteroid wystąpiły...
Zwycięzcy konkursu o "Star Wars"(w kolejności alfabetycznej): Staś B., Kuba G., Janek K., Stefan M., Staś R. z 6/3. Gratulujemy!!!!
CECHY GATUNKU SCIENCE-FICTION
Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
Fantastyka naukowa najczęściej opisuje wydarzenia umiejscowione w przyszłości wobec czasów autora (lecz niekoniecznie) i opiera się na hipotetycznym rozwoju nauki i techniki. Utwór fantastycznonaukowy zawiera zwykle takie cechy jak: specyficzny typ czasoprzestrzeni, neologizmy związane z rozwojem techniki, kontakt z obcą cywilizacją, podróż w czasie, cudowne lub tragiczne skutki wynalazków technicznych i odkryć naukowych. Najważniejsza jest hipotetyczna zgodność wydarzeń ze współczesnym stanem wiedzy o nauce i technice.
Najbardziej charakterystyczne motywy utworów fikcji naukowej to umiejscowienie akcji na innych planetach, zamknięcie jej na pokładzie statku kosmicznego, wędrówka w czasie, kontakt z obcą cywilizacją. Akcja utworów fikcji naukowej może się jednak również odbywać w całości na Ziemi w nieznacznie tylko zmodyfikowanych przewidywaniach realiów bliskiej nam przyszłości, czy też w czasie równoległym do naszej rzeczywistości. Bywa także, że spora część akcji toczy się w przeszłości (jak w Linii czasu Michaela Crichtona).
Fantastyką naukową zajmuje się nie tylko historia literatury i krytyka literacka, ale także socjologia, psychologia i futurologia[1]. Wizje przyszłych światów są też interesujące z punktu widzenia politologii.
Warto przeczytać klasyków, np. inne utwory Stanisława Lema (polecam "Dzienniki gwiazdowe"), a także Jules Verne: Pięć tygodni w balonie (1863), Podróż do wnętrza Ziemi (1864). Dzieje w zasadzie już XX-wieczne otwiera H. G. Wells z Wehikułem czasu (1895) i Wyspą doktora Moreau (1896). Tradycję polskiej fikcji naukowej stworzył Jerzy Żuławski w trylogii księżycowej: Na srebrnym globie (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911).