Nawigacja

Polonez na 100 par!

 

      7 października br., w piękny, słoneczny dzień, uczniowie klasy VI/2 i VIII/2 reprezentowali naszą szkołę w tanecznym korowodzie, który przeszedł ulicą Grójecką do Placu Nartowicza, dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po tańcu uczniowie ochockich szkół wysłuchali archiwalnego przemówienia marszałka Piłsudskiego i odśpiewali hymn narodowy. Dla uczestników wydarzenia to była nietypowa, ale piękna lekcja historii. Za zainicjowanie spotkania dziękujemy pani Irenie Parzych, nauczycielce z naszej szkoły.

Galeria zdjęć

Iwona Niewiadomska

 

Ślubowanie klas pierwszych

        15 października, w Dniu Patrona Szkoły, odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów, połączona z pasowaniem na ucznia. Ceremonia ta miała miejsce w udekorowanej sali gimnastycznej w obecności dyrekcji, nauczycieli, uczniów, rodziców i opiekunów. Akademię rozpoczęły występy dzieci z koła teatralnego i  z klas pierwszych. Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Kamila Izbińska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych. Uwieńczeniem aktu pasowania było wręczenie dyplomów i legitymacji szkolnych. Po uroczystościach uczniowie klas I udali się na słodki poczęstunek. Ten dzień na długo zostanie im w pamięci.

Galeria zdjęć
                                                                             Marianna Karbowniczek

Grzegorz Piramowicz to naprawdę ktoś,

czyli jak obchodziliśmy Dzień Patrona

        15 października br. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, który dla całej społeczności szkolnej jest przede wszystkim okazją do przypomnienia i uczczenia patrona-Grzegorza Piramowicza.

        Klasy od drugich do ósmych obejrzały spektakl przygotowany przez 6/3 pod kierunkiem pani Alicji Zarzyckiej. Narratorzy: Klaudia i Alek przedstawili historię edukacji od czasów stanisławowskich po współczesność. Weronika, Ola i  Eliza przeczytały fragmenty dzieła naszego patrona pt. „Powinności nauczyciela”. Na uroczystości nie mogło zabraknąć samego bohatera, czyli Grzegorza Piramowicza. Przybył do szkoły osobiście i opowiedział o swoich ideach. W rolę jaśnie wielmożnego księdza wcielił się Damian Brudkowski z klasy 8/2.

         Chór szkolny pod dyrekcją pani Iwony Niewiadomskiej brawurowo wykonał hymn Szkoły Rycerskiej „Święta miłości kochanej ojczyzny” oraz piosenkę dedykowaną specjalnie nauczycielom „10-ki”, a mówiącą o naszym patronie. Oto słowa tej piosenki:

Grzegorz Piramowicz to w sutannie gość.

Grzegorz Piramowicz to naprawdę ktoś.

Przerwy między lekcjami dał,

dobrze wiedział, co uczeń chciał.

Jak nauczać pokazał sam,

Mądre księgi zostawił nam.

        Aktorzy z klasy 6/3 przedstawili scenę z noweli „Antek” Bolesława Prusa. Ukazywała ona warunki nauki w XIX-wiecznej szkole polskiej pod zaborami. W rolę Antka wcielił się Antek, a nauczyciela grali: Weronika (dla klas młodszych) i Karol (dla klas starszych). Publiczność miała okazję zobaczyć, jakimi metodami posługiwali się dawniej pedagodzy. Nierzadko były to kary cielesne, co na własnej skórze (Na rozgrzewkę!) odczuł biedny bohater utworu Prusa.

         Na koniec występujący złożyli serdeczne życzenia Dyrekcji, Nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, a Pani Dyrektor rozdała nagrody za konkursy: literacki i plastyczny. W konkursie na najciekawszy list od Grzegorza Piramowicza do klasy zwyciężył Roch Śliwa z klasy 8/2. Wyróżnienia zdobyli: Weronika Wikarczyk z klasy 5/2 oraz Przemysław Zdybel z klasy 6/1. W kategorii plastycznej trzy pierwsze miejsca ex-aequo zdobyły klasy: 3/1, 5/2 i 6/3.

         Po uroczystej akademii rozpoczął się quiz poświęcony życiu i twórczości Grzegorza Piramowicza. Z każdej klasy od piątej do ósmej po dwóch przedstawicieli zmagało się z wcale niełatwymi pytaniami przygotowanymi przez panią Katarzynę Zakrzewską. Ostatecznie zwyciężyła klasa 7/1, która w nagrodę otrzymała batoniki „Grześki”.

        Ten dzień pozostanie długo w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że podobałby się również naszemu patronowi, o którym uczniowie „10-ki” powinni pamiętać nie tylko od święta, ale i na co dzień.

                                                                    Galeria zdjęć   

Alicja Zarzycka

Lekcja ekologii. 

         W parku 12 października obchodzony był Miedzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Z tej okazji klasa 4/1 wraz z opiekunami wybrała się do Parku Malickiego, aby oddać zebrane w szkole elektrośmieci i wziąć udział w zabawach integracyjnych oraz quizach i zadaniach dotyczących ekologii. Pamiętajmy, elektrośmieci nie wyrzucamydo śmietnika. Oddajemy je do wyznaczonych punktów na terenie miasta.

Galeria zdjęć

Łukasz Stańczak

Nie zapominajmy o dobrym zachowaniu.

        Na ogół pamiętamy o swoich prawach, czasem zapominamy o obowiązkach. W październiku klasa 6/3 przygotowała apel: Kodeks dobrego zachowania.  Prowadzący apel przypomnieli  zebranym, z jakich obowiązków powinni wywiązywać się jako uczniowie, oraz przedstawili  prezentację, przygotowaną przez starszą koleżankę, dziś już absolwentkę naszej szkoły.

Galeria zdjęć

Elżbieta Kołomyjska

 

Wyjazd integracyjny klas ósmych.

           

       Pierwsze dni października ósmoklasiści spędzili w ośrodku „Kulka” na Mazurach. Pensjonat mieści się w malowniczym rezerwacie przyrody, nad jeziorem, wśród sosnowych lasów. Aktywnie spędziliśmy tutaj trzy dni. Był czas na sport, integrację, rozrywkę, jak również na naukę savoir vivre oraz poznawanie historii Ziemi Mazurskiej.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym

Galeria zdjęć

                                                                                              Katarzyna Zakrzewska

Zaproszenie do kina…

 

         Dzięki uprzejmości z-cy Burmistrza Ochoty, pana Grzegorza Wysockiego, ósmoklasiści otrzymali 8 października zaproszenie na seans do Multikina, gdzie z zainteresowaniem obejrzeli film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

Wizyta w kinie była jednym z elementów obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i stanowiła ciekawą lekcję historii, za którą serdecznie dziękujemy.

           Pan Burmistrz ogłosił również konkurs dla uczniów, pod nazwą „Wokół 303”. Oto pytania konkursowe:

1. Jedna z głównych postaci filmu była związana z dzielnicą Ochota. Czy wiecie, kto to był i na czym polegał ten związek?

2. Jagoda Kochan to postać fikcyjna. Trwają dyskusje, po co została obsadzona w gronie autentycznych postaci. Jedna z wersji zakłada, że jest to nawiązanie do postaci autentycznej. Czy znacie jakąś kobietę, która była przed wojną lotnikiem? Jak się nazywała? I jakie były jej losy?

 

    Jeśli ktoś z Was chciałby odpowiedzieć na te pytania, to można wysłać odpowiedzi pod adres g.wysocki@um.warszawa.pl. Przewidziane nagrody.

 

                                                                                              Katarzyna Zakrzewska

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest co roku 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom, że zarówno głośne czytanie, jak i słuchanie osoby czytającej jest dobrą rozrywką i dlatego warto czytać.  

     W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 28 września. Właśnie wtedy każda lekcja we wszystkich klasach rozpoczynała się od głośnego przeczytania fragmentu książki. Czytali nauczyciele, ale czytali również uczniowie. Lektury zostały wybrane przez nauczycieli. Były to ich ulubione powieści z dzieciństwa lub książki związane z prowadzoną właśnie lekcją. Uczniowie uważnie słuchali wybranych fragmentów dzieł. Okazało się, że nie tylko małe dzieci lubią, kiedy im się głośno czyta ciekawą książkę.

         Zachęcam rodziców, nauczycieli i uczniów do częstego, głośnego czytania (nie tylko raz do roku).

                                                                              Anna Maciejewska

Galeria zdjęć

 

Odblaski z 10-ki w labiryncie muzyki

          Muzyka łagodzi obyczaje! Przekonali się o tym uczniowie klas: 3/2, 6/1 i 6/3, którzy odwiedzili niedawno siedzibę SymfoniiVarsovia na Pradze, aby wziąć udział w warsztatach muzycznych Akcji Labirynt.

          Czego tam nasi uczniowie nie robili!!! Tworzenie podkładu dźwiękowego do historii życia hiszpańskiego muzyka Issaca Albéniza (Ścieżka dźwiękowa), słuchanie na żywo beatboxu, ilustrowanie przysłów gestami(Taniec bezgranic), wykonywanie pocztówki do wybranego, podróżującego kompozytora (Muzycy-podróżnicy), budowanie niezwykłych przedmiotów(Zawsze jest inne wyjście), łączenie w pary tradycyjnych i nowoczesnych aranżacji znanych klasycznych kompozycji, gra na perkusji, bębnach, keyboardzie (Puls młodości), muzykowanie na instrumentach perkusyjnych razem z profesjonalistą grającym na gitarze klasycznej i elektrycznej(Muzofon).

          Przepełnieni dźwiękami i dobrą energią, świecący odblaskami, uczniowie wrócili do szkoły, zapominając, że od muzyki piękniejsza jest tylko cisza.

                                                                I. Niewiadomska, A. Zarzycka

Galeria zdjęć

 

Europejski Dzień Języków      

         26 września br., po raz kolejny, odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Klasy przygotowały wspaniałe plakaty obrazujące wylosowane przez siebie kraje, wykonały flagi, jak również witały się w danym języku. Długie przerwy nasi uczniowie urozmaicili sobie, słuchając i śpiewając popularne piosenki.

Dziękujemy za wspólną zabawę i przybliżenie kultury krajów Europy.                                               

Galeria zdjęć

                                                              Natalia Waksmańska

 

POMOC  LICZONA  KROKAMI

         15 września br. nauczyciele, uczniowie i rodzice  brali udział w największym charytatywnym spacerze na świecie. Była to niezwykła okazja, by znów w aktywny sposób pomóc potrzebującym. Idea ECCO Walkathon’u była prosta : spacerujesz, pomagasz. Do wyboru mieliśmy dwie trasy (6 km i 10 km). Za każdy przebyty kilometr organizator, duński producent obuwia, przekazał 4 zł na konto fundacji wybranej przez uczestnika. Spacerując w tym roku, zbieraliśmy pieniądze na projekt Fundacji TVN „Nie jesteś sam” oraz Fundacji Radia Zet. Każdy z nas sam decydował, na który cel przeznaczał swoje kroki. ECCO Walkathon to był nie tylko czas spędzony ze znajomymi  w atmosferze bliskości i przyjaźni, ale przede wszystkim możliwość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Do zobaczenia za rok!

Marzena Fałdzińska

 

Dzień Kropki

       14 września br. uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności i talentów obchodzone na całym świecie 15 września. Inspiracją do rozmów stała się historia małej Vashti. Dziewczynka nie radziła sobie na lekcji plastyki. Nauczycielka zachęcała ją, by postawiła na kartce mały znaczek i zobaczyła, co z tego wyniknie. Uczennica niechętnie narysowała na kartce jedną, małą kropkę. Następnego dnia zobaczyła swoją pracę oprawioną w piękną ramkę na honorowym miejscu w klasie. Od tej pory Vashti zaczęła malować kropki. Stworzyła tyle dzieł, że można było zorganizować specjalną wystawę, na której dziewczynka poznała nieśmiałego chłopca. Vashti postanawia uwierzyć w niego, tak jak w nią uwierzyła jej nauczycielka. Nigdy już bohaterka nie była w kropce.

         W naszej szkole obchody tego święta zaczęliśmy od obejrzenia filmu o przygodzie Vashhti. Następnie każda klasa rozmawiała o swoich talentach i wykonywała zakropkowane zadania. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani w kropki, a podczas zajęć zdobywali kropki jako nagrody za pracę. Kropką nad „i” były zaproponowane młodszym uczniom podczas przerwy przez klasę 3/2 kropkowe zabawy z matami do kodowania.

 Mamy nadzieję, że idea Dnia Kropki będzie nam towarzyszyła przez cały czas. Do zobaczenia za rok! I kropka.

 

                                                               Anna Sobczak

Nasz szkolny przewodnik - Czarny Nosek

          Dzisiaj, czyli 5-go września br. - uczniowie klas pierwszych zwiedzili szkołę w towarzystwie Czarnego Noska- bohatera lektury. Podążając za  strzałkami, odszukali pozostawione przez misia koperty z informacjami i rymowankami. Poznali ważne pomieszczenia oraz pracowników szkoły. Pod opieką swoich nauczycielek odnaleźli też znaki  bezpieczeństwa znajdujące się w budynku, omówili ich znaczenie oraz zasady bezpiecznej ewakuacji.

            Był to nie tylko pożyteczny, ale i przyjemny spacer. Od tej chwili pierwszoklasiści mogą bezpieczniej czuć się w murach „Dziesiątki”, zaś Czarny Nosek zaprzyjaźnił się z dziećmi i obiecał częściej gościć w klasach.

                                      Wychowawczynie klas pierwszych

A. Cieszkowska, K. Seheń, J. Ryszkowska