Kodeks Dobrego Zachowania
Cele projektu:
- Przypomnienie uczniom zasad dobrego zachowania
- Opracowanie Kodeksu Dobrego Zachowania w 10
- Uświadomienie uczniom jak należy rozumieć i przestrzegać zasady dobrego zachowania
- Kształtowanie postawy obywatelskich – empatii, asertywności, współpracy, kreatywności, prezentacji własnych pomysłów, komunikowania się,
Projekt skierowany jest do uczniów klas I - VII.
Termin realizacji: realizacja projektu przewidziana jest na rok szkolny 2015/2016 od 20.10.2015 do 05.04.2016, finał projektu przewidziany jest na 19.04.2016 roku, kontynuacja w roku szkolnym 17/18, tegoroczny finał projektu odbędzie się w kwietniu 2018r.
Zagadnienia tematyczne:
Zasady dobrego zachowania w szkole na zajęciach edukacyjnych (w tym również na zajęciach wychowania fizycznego), zajęciach pozalekcyjnych, dodatkowych, w świetlicy szkolnej
Formy/metody realizacji projektu:
- Konkursy plastyczny - plakat
- Praca w zespołach klasowych, w grupach zadaniowych - prezentacja multimedialna /film
- Apel podsumowujący projekt - prezentacja własnych pomysłów/ wytworów
- Metody aktywizujące - twórczość literacka/wokalna/plastyczna
- Ćwiczenia integracyjne
- Praca komisji konkursowej
Etapy projektu
Etap I Przygotowanie i rozpoczęcie
Etap II Realizacja projektu
Etap III Zakończenie projektu
Etap II Realizacja projektu
- Zajęcia wychowawcze podczas lekcji wychowawczych w klasach IV-VII (pogadanki, spotkania z pedagogiem, czytanie literatury, zasady poprawnej wymowy i wypowiadania się, scenki dramowe).
- Zajęcia wychowawcze podczas zajęć edukacyjnych w klasach I-III (pogadanki, spotkania z pedagogiem, czytanie literatury, zasady poprawnej wymowy i wypowiadania się, scenki dramowe ).
- Opracowanie Klasowego Kodeksu Dobrego Zachowania - przekazanie przez klasy Samorządowi Uczniowskiemu swoich propozycji do Szkolnego Kodeksu Dobrego Zachowania.
- Pogadanki na zajęciach wychowania fizycznego na temat „fair play” (propozycje do szkolnego kodeksu - opracowanie kodeksu dobrego zachowania podczas zajęć wychowania fizycznego). Podsumowanie - konkurs na gazetkę na temat „fair play w sporcie” klasy.
- Zajęcia wychowawcze w świetlicy na temat zasad dobrego zachowania (czytanie literatury, scenki dramowe, pogadanki ), propozycje do szkolnego kodeksu - kodeks dobrego zachowania w świetlicy szkolnej. Podsumowanie - wykonanie prac plastycznych ilustrujących zasady dobrego zachowania na terenie szkoły, a zwłaszcza w świetlicy szkolnej.
- Opracowanie przez Samorząd Uczniowski Szkolnego Kodeksu Dobrego Zachowania na podstawie poszczególnych kodeksów klasowych.
- Konkurs na film krótkometrażowy o tematyce zasad dobrego zachowania klasy IV-VII.
- Konkurs na plakat dotyczący zasad dobrego zachowania klasy I-III.
- Konkurs na hasło dotyczące dobrego zachowania klasy I-III.
Etap III Zakończenie projektu
Prezentacja wyników – prezentacja wyników projektu odbędzie się na Finałowym Apelu podsumowującym cały projekt – podsumowanie projektu, prezentacja najciekawszych prac i twórczości uczniów oraz wręczenie dyplomów dla najaktywniejszych zespołów klasowych i uczniów.
„Dobre wychowanie na co dzień"
W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy projekt „Szkolny Kodeks Dobrego Zachowania”. Uczniowie mogli przypomnieć sobie o naszym szkolnym kodeksie.
Pociąg z zasadami szkolnego kodeksu został zaprezentowany na terenie szkoły – na parterze dla klas I-III i na I piętrze dla uczniów klas IV-VII.
Uczniowie klas I-III brali udział w konkursie „Złote Myśli O Dobrym Zachowaniu”. Na przygotowanej wystawie prac wszyscy mogli podziwiać i poznać różne „złote myśli”,- powiedzonka, motta, cytaty, ważne sentencje, przemyślenia na temat zasad dobrego wychowania i zachowania na co dzień.
Wszystkie klasy miały również okazję przypomnieć sobie kodeks, który został przedstawiony w formie prezentacji multimedialnej . W każdej klasie odbyła się lekcja wychowawcza, na której uczniowie przypomnieli sobie kolejne punkty kodeksu.
Była to świetna okazja, żeby sprawdzić w jakim stopniu klasa i uczniowie przestrzegają zasad zawartych w kodeksie. Odkryli swoje mocne strony i te słabsze, na które należy zwrócić uwagę , wzmocnić lub poprawić.
FINAŁ PROJEKTU „KODEKS DOBREGO ZACHOWANIA W 10”
Dnia 12 kwietnia 2016r. odbył się finał projektu „Kodeks Dobrego zachowania w 10”. Uczniowie klas I-VI mieli okazję poznać wyniki swojej całorocznej pracy nad Kodeksem.
Samorząd szkolny przeanalizował propozycje wszystkich klas i opracował Szkolny Kodeks Dobrego Zachowania. Podczas finału na scenę wjechał pociąg wykonany przez uczniów – na każdym wagoniku widniała jedna zasada dobrego zachowania.
Wagoników jest 10 – czyli 10 zasad dobrego zachowania dla dziesiątki!!!
Wszystkie klasy podczas finału zaprezentowały transparenty z hasłami o dobrym zachowaniu. Nasz szkolny Kodeks zostanie opublikowany na terenie szkoły, każdy uczeń będzie mógł przypomnieć sobie 10 zasad dobrego zachowania w naszej szkole.
Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła dyplomy dla klas biorących udział w projekcie oraz wyróżnionych uczniów.
Podczas finału wszyscy dobrze się bawili . Nasz szkolny Kodeks zaczął obowiązywać wszystkich uczniów i każdy powinien o nim pamiętać i przestrzegać zawartych w nim zasad.
Kodeks_dobrego_zachowania_-_prezentacja.ppsx
W ramach projektu „Kodeks Dobrego zachowania w 10” w ostatnich miesiącach we wszystkich klasach zostały przeprowadzone tematyczne lekcje wychowawcze dotyczące zasad poprawnej wymowy i wypowiadania się. W ramach zajęć uczniowie uczestniczyli w pogadankach, spotkaniach z pedagogiem szkolnym, czytaniu literatury oraz odgrywali scenki dramowe.
W marcu uczniowie opracowują Klasowe Kodeksy Dobrego zachowania, które zostaną przekazane do Samorządu Uczniowskiego, który na ich podstawie opracuje Szkolony Kodeks Dobrego Zachowania w 10.
Na lekcjach wych-fiz uczniowie zastanawiają się na temat zasad „Fair play” podczas gier i zajęć sportowych.
Pod koniec miesiąca zajęcia dotyczące tematyki poprawnego zachowania obejmą świetlicę szkolną, w której odbędą się rozmowy, krótkie inscenizacje. Dzieci będą wykonywały także prace plastyczne.
Uczniowie klas I-III przygotowują plakaty ilustrujące przykłady dobrego zachowania na terenie szkoły.