W roku szkolnym 2018/2019 również uczestniczymy  w

"Programie dla szkół"

Jego celem  jest kształtowanie wśród dzieci właściwych nawyków żywieniowych poprzez zwiększanie udziału mleka i przetworów mlecznych oraz owoców i warzyw w ich codziennej diecie,  a także propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane przez szkołę.

Program jest skierowany do uczniów  klas I-V szkół podstawowych. Dzieciom zostaną przekazane bezpłatnie świeże owoce, warzywa, soki, jak również mleko i przetwory mleczne.

Zgodnie z zaleceniami organów ds. zdrowia i żywienia asortyment produktów mlecznych obejmie mleko białe i jego naturalne przetwory bez dodatków smakowych ( tj.  jogurty, kefiry, serki).

Asortyment produktów owocowo-warzywnych to: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchew, rzodkiewka, papryka słodka, kalarepa, pomidorki oraz soki owocowe i owocowo- warzywne.

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej

dla dzieci i młodzieży

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA
związane z Piramidą Zdrowego Żywienia Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży

1. Jedz posiłki regularnie (5 posiłków co 3-4 godziny).
  2. Warzywa i owoce jedz jak najczęściej i w jak największej ilości.
  3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Codziennie pij co najmniej 3-4 szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem.
  5. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. Wybieraj chude mięso. Ograniczaj spożycie produktów mięsnych przetworzonych.
  6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
  7. Unikaj spożycia cukru, słodyczy i słodkich napojów. Zastępuj je owocami i orzechami.
  8. Nie dosalaj potraw. Unikaj słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  9. Pamiętaj o piciu wody do posiłku i między posiłkami.
  10. Bądź codziennie aktywny fizycznie w szkole i poza szkołą.