• REGULAMIN WYPOŻYCZANIA BEZPŁATNYCH PODRĘCZNIKÓW

• Regulamin wypożyczania bezpłatnych podręczników uczniom

Szkoły Podstawowej nr 10 w Warszawie

Bezpłatne podręczniki, w tym podręczniki do zajęć języka obcego, są własnością organu prowadzącego szkołę i znajdują się w zasobach biblioteki Szkoły Podstawowej nr 10. Szczegółowe warunki korzystania przez uczniów
          z podręczników określa niniejszy regulamin.

1. Szkoła nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki po zapoznaniu się uczniów i rodziców/prawnych opiekunów z niniejszym regulaminem.
          2. Szkoła przekazuje  uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do pisemnego potwierdzenia ich odbioru.
          3. Wypożyczania podręczników dokonuje nauczyciel odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki szkolnej na podstawie imiennej listy uczniów.
          4. Korzystający z podręczników uczeń zobowiązany jest do dbania
            o właściwy stan książek (używanie ich zgodnie z przeznaczeniem, chronienie przed zniszczeniem).
          5. Wypożyczone podręczniki  należy obłożyć okładką ochronną, łatwą do usunięcia, niepowodującą zniszczenia lub uszkodzenia książki.
          6.  Terminy wypożyczeń i oddawania podręczników ustala nauczyciel bibliotekarz z wychowawcą klasy. Termin zwrotu wszystkich podręczników następuje w czerwcu, nie później niż do zakończenia zajęć dydaktycznych
            w danym roku szkolnym.
          7. Uczniowie, których nie będzie w szkole w dniu oddawania podręczników,
            są zobowiązani do indywidualnego zgłoszenia się do biblioteki szkolnej niezwłocznie po przyjściu do szkoły. W przypadku niemożności zgłoszenia się ucznia, zwrotu dokonuje rodzic/prawny opiekun, w terminie określonym w pkt. 6.
          8. Podczas zwrotu podręczników do biblioteki szkolnej wychowawca klasy
            i nauczyciel odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki dokonują oględzin podręczników określając stopień ich zużycia.
          9. W przypadku zgubienia, znacznego zużycia (wykraczającego poza jego zwykłe użytkowanie) bądź zniszczenia podręcznika, rodzice/prawni opiekunowie są zobowiązani do poinformowania o tym wychowawcę oraz do odkupienia go zgodnie z obowiązującymi przepisami.
          1. Przez znaczne zużycie i zniszczenie podręcznika rozumie się działanie, które powoduje pomniejszenie wartości książki (np. zabrudzenie, poplamienie, zamoczenie, zgniecenie, rozerwanie, brak kartek, napisy bądź rysunki na kartkach).
          1. W przypadku niezwrócenia podręczników przez ucznia, biblioteka wysyła
            do rodzica/prawnego opiekuna wezwanie do zwrotu kosztu podręcznika.
          2. W przypadku, gdy uczeń zmienia szkołę w trakcie roku szkolnego, przed odejściem zobowiązany jest do oddania do biblioteki szkolnej wszystkich wypożyczonych podręczników.

Podstawa Prawna: Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.poz. 811.)