• Drodzy Rodzice i Uczniowie,

          • jest nam miło poinformować, że nasza szkoła bierze udział w realizacji Programu Profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Fundacji Unaweza. Program dotyczy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Są nim objęte wszystkie klasy 1-8. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programu pod linkiem: https://mlodeglowy.pl/

            Na stronie programu znajdują się przydatne informacje dotyczące budowania zdrowia psychicznego oraz miejsc, w których można uzyskać pomoc i wsparcie.

             

                             Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programu 😊

          • DZIEŃ  KOMISJI  EDUKACJI  NARODOWEJ

          •  

            Jest zatem powinnością Twoją sposobić się do tej wielkiej wagi posługi dla ludzi. Nie rozumiej, że kiedy umiesz czytać, pisać i liczyć, jużeś zdatny, jak należy dawać wychowanie dzieciom.

            Te słowa odnajdziemy w jednym z dzieł, jakie stworzył patron naszej szkoły-Grzegorz Piramowicz. 13 października br. świętowaliśmy 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, a także Dzień Nauczyciela i dzień patrona. Z tej okazji uczennice i uczniowie klasy 8/1 oraz 6/1 przygotowali spektakl składający się ze scenek opartych na poradach Grzegorza Piramowicza. Etiudy: „Pranie”, „Nadopiekuńcza mama” i „Brudasy” przywołały atmosferę XVIII wieku. Z muzyką Mozarta w tle uczniowie oglądali teatralizowany poradnik o wychowaniu. Na koniec Maria z 8/2 pięknie zaśpiewała utwór Franciszka Karpińskiego „Laura i Filon”. Artyści zostali nagrodzeni brawami, a dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym, a także samym uczniom złożono życzenia radości, szczęścia i szkoły takiej, żeby chciało się do niej wracać.

            Alicja Zarzycka

          • W dniach 02.10.2023 – 06.10.2023 r. nasza szkoła po raz kolejny aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji

          • Stwierdzenie dysleksji rozwojowej jest pierwszym krokiem na drodze do pokonania trudności. Jeśli jednak chcemy, by nasze dziecko osiągało rezultaty adekwatne do jego możliwości, a w przyszłości również sukcesy zawodowe, warto pamiętać o systematycznej, ukierunkowanej pracy. Ogromna odpowiedzialność spoczywa tutaj właśnie na rodzicach, którzy powinni wspierać działania szkoły i zachęcać swoje dziecko do podejmowania dodatkowego wysiłku. Systematyczna praca w szkole i w domu jest bowiem warunkiem skutecznego oddziaływania i tylko w ten sposób można przezwyciężyć trudności dyslektyczne. Dlatego też szczególnie gorąco zachęcamy rodziców dzieci ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi do zapoznania się z niżej zamieszczonymi poradnikami i wskazówkami, które się w nich znajdują. Pamiętajmy, że rola rodzica w wykrywaniu i pokonywaniu trudności u dziecka jest niezmiernie ważna, gdyż nikt nie zna dziecka lepiej od jego własnych rodziców i nikt nie spędza z nim tak dużo czasu…

            Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.

            - Jestem rodzicem dziecka z dysleksją
            https://liblink.pl/gBj2BVvfGw

            - Jak poprawić sprawność grafomotoryczną
            https://liblink.pl/xpbJbDg0Sa

            Tegoroczne obchody ETŚD odbywają się pod hasłem: „Uczeń z dysleksją w cyfrowym świecie”.

            Korzystanie z poniższych rozwiązań może znacznie ułatwić naukę uczniom z dysleksją. Usprawni przyswojenie wiedzy, skróci czas, jaki muszą poświęcić na zapoznawanie się z materiałem.

            • Audiobooki 

            Jednym z największych problemów dla uczniów z dysleksją będzie zapoznawanie się z lekturami szkolnymi. Dobrym rozwiązaniem są audiobooki. Największa internetowa baza bezpłatnych lektur w formie audiobooków znajduje się na stronie Wolne Lektury. Oprócz audiobooków, które można odsłuchać w całości lub w części w przeglądarce istnieje także możliwość pobrania pliku w formacie .mp3, jak również w formatach dostosowanych do czytników e-book (.pdf, .epub, .mobi). Warto zachęcić uczniów, by – w miarę możliwości – śledzili wzrokiem tekst odczytywany przez lektora. 

            Wolne Lektury – audiobooki – https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/ 

            • Odczytywanie tekstu ze stron internetowych

            Dla części uczniów przydatna może być także aplikacja Pocket: Save. Read. Grow, która oferuje możliwość zamiany tekstu na mowę. Jest to darmowa aplikacja, która umożliwia utworzenie listy tekstów do przeczytania (wybierane teksty muszą znajdować się w internecie). Może być przydatna także dla tych, którzy chcą być na bieżąco z wydarzeniami ze świata. Po utworzeniu własnej listy artykułów, aplikacja przeczyta teksty na głos.

            Pocket: Save. Read. Grow. – https://apps.apple.com/us/app/pocket-save-stories-for-later/id309601447 

            • Odczytywanie tekstu zapisanego w docx lub txt 

            Balabolka – darmowy program, który zamienia tekst na mowę. Można ustaawić głos lektora lub lektorki, szybkość czytania oraz natężenie dźwięku. Nie jest doskonała, bo głos lektora jest mechaniczny, ale bardzo przydatna. 

            Balabolka – zamiana tekstu na mowę https://balabolka.softonic.pl/ 

            Zapisywanie w pliku tekstowym słów, które wypowiadamy.

            Speechtexter - darmowa aplikacja dostępna online. W dość dokładny sposób zapisuje na ekranie wypowiadany przez nas tekst. Możliwe jest zapisane znaków interpunkcyjnych. Plik można ściągnąć w formacie docx. lub txt. Oczywiście konieczne jest naniesienie korekty, jednak znacząco usprawnia pisanie.

            W swoich codziennych zmaganiach z dysleksją pamiętajcie, iż nie jest sztuką nie mieć trudności, sztuką jest je pokonywać… Niech wam przyświecają słowa Richarda Paula Evansa: „Zwykle, zanim życie wręczy nam swoje najwspanialsze prezenty, owija je starannie w największe przeciwności losu.”

             

             

            Mariola Hartmann

            Ewa Czyż

             

          • Festiwal Nauki

          • W czwartkowe słoneczne popołudnie klasy ósme odwiedziły Liceum Ogólnokształcące im. H. Kołłątaja. Wzięliśmy udział w Festiwalu Nauki. Uczniowie mieli okazję obserwować, a także samodzielnie wykonywać doświadczenia z zakresu fizyki i chemii. Najbardziej dociekliwi zgłębili różnice w rodzajach ludzkich tkanek, przekonali się jak wygląda suchy lód i poznali działanie "czarnej dziury" czasoprzestrzeni. Dziękujemy za zaproszenie - było Mega interesująco.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Grzegorza Piramowicza
        • sp10@eduwarszawa.pl lub sp10@sp10.waw.pl
        • (22) 823-41-97
        • Szkoła Podstawowa Nr 10 ul. Jasielska 49/53 02 - 128 Warszawa Poland
        • sekretariat szkoły - dni powszednie w godzinach 7.30 – 15.30 Kamila Izbińska - dyrektor szkoły: - w dni otwarte w godzinach 17.30 – 19.30 - w pozostałe dni pracy po wcześniejszym umówieniu w sekretariacie szkoły Katarzyna Harmak - wicedyrektor szkoły: - w dni otwarte i zebrań w godzinach 17.30 – 19.30 - w pozostałe dni pracy po wcześniejszym umówieniu w sekretariacie szkoły
      • Logowanie