• Mamy to

          • Mamy przyjemność ogłosić wyniki głosowania na projekty zgłoszone w Szkolnym Budżecie Obywatelskim.

            Pierwsze miejsce zajął projekt pt. „Zatop się w pufie” z łączną ilością oddanych głosów 209.

            Drugie miejsce zajął projekt pt. „Sport to zdrowie” z łączną ilością oddanych głosów 141.

            Trzecie miejsce zajął projekt pt. "Widzieć swoje odbicie" z łączną ilością oddanych głosów 123.

            Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w głosowaniu i gratulujemy wygranym!

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU – 2 KWIETNIA

          • Zachęcamy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10, chcących wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem, aby w poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. ubrały się na niebiesko.

            Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem obchodów święta jest przeciwstawienie się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób dotkniętych autyzmem. Czasami używana jest także nazwa Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.


            Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”. ( źródło: Fundacja Synapsis).

            „ Autyzm pochodzi z wnętrza, nie z zewnątrz. Musicie nauczyć się  rozumieć osoby autystyczne poprzez ich sposób myślenia, poprzez ich odmienny od naszego sposób przetwarzania informacji” ( wprowadzenie do książki Hilde de Clerrcq „ Autyzm od wewnątrz”)

             

            Symptomy autyzmu:

            • Brak lub nieadekwatna reakcja na imię i wydawane polecenia.
            • Ograniczone zainteresowania zabawą i kontaktami z rówieśnikami (zabawa samotna).
            • Nieadekwatna ekspresja emocjonalna.
            • Ograniczona mimika twarzy, trudność z okazywaniem emocji.
            • Niedostateczna umiejętność odczytywania emocji u innych osób (dzieci, dorosłych).
            • Problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktu wzrokowego.
            • Trudności z naśladowaniem i odtwarzaniem zachowania innych osób.
            • Niechęć do zmian i przywiązanie do schematów i rutyny działania.
            • Stereotypowe wypowiedzi.
            • Zaburzenia rozwoju mowy.
            • Manieryzmy ruchowe.
            • Mała spontaniczność i różnorodność w zakresie organizacji czasu wolnego.
            • Bardzo wąskie zainteresowania.
            • Ograniczona umiejętność zabawy naśladującej role społeczne.

            https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg – link do filmu przybliżającego specyfikę funkcjonowania osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

          • Gratulacje

          • Miło nam poinformować, że uczniowie z klasy 3/1 Wiktor K. i Barbara W. reprezentujący szkołę w dzielnicowym konkursie "Mała Olimpiada Matematyczna" zdobyli kolejno 1 i 3 miejsce i tym samym przeszli do etapu miejskiego.

          • Drodzy Uczniowie,

          • Szkolny Zespół Roboczy po weryfikacji zgłoszonych przez Was pomysłów, zakwalifikował 3 projekty na które będziecie mogli głosować w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.

            Wybrane projekty:

            1. Zatop się w pufie (zakup puf na korytarz szkolny).

            2. Widzieć swoje odbicie (zakup i montaż lustra w przebieralni dziewcząt).

            3. Sport to zdrowie (zakup nowych siatek na bramki znajdujących się na boisku szkolnym).

            Głosowanie odbędzie się dniu 30 marca 2023 r., podczas długich przerw po 4 i 5 godzinie lekcyjnej na korytarzu szkolnym I piętra. Uczniowie będą głosowali za pomocą kart do głosowania. Głosujemy zaznaczając na karcie wybrane przez siebie dwa projekty. Wyniki głosowania i zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 31 marca 2023 r.

            W przyszłym tygodniu Szkolny Zespół Roboczy będzie w klasach 4-8 omawiał wybrane projekty.

            Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu!

          • I Ochockie Dni Przeciw Depresji

          • Szanowni Państwo,

            w imieniu Pani Burmistrz Doroty Stegienki - zapraszam Państwa, abyście zapoznali się i skorzystali z bezpłatnej oferty wsparcia m.in. psychologicznego w ramach „I Ochockich Dni Przeciw Depresji”.

            Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Na świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, w Polsce – około 4 miliony.

            Depresja to choroba jak każda inna np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

            Depresja nie jest oznaką słabości!

            Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Depresja nie jest tylko chwilowym obniżeniem nastroju, ale chorobą, która utrudnia bądź nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Obniżony/obojętny nastrój, smutek, brak energii, utrata sprawności intelektualnej, pesymistyczne widzenie przyszłości, niska samoocena, brak zainteresowania czynnościami, które dotychczas sprawiały przyjemność, zaburzenia rytmu snu i czuwania, zmniejszony/zwiększony apetyt - to typowe objawy depresji.

            Depresja odbiera radość życia i jest przyczyną cierpienia psychicznego. Skutki nieleczonej depresji bywają bardzo poważne. Najpoważniejszym z nich jest samobójstwo.

            Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – 23 lutego - próbuje przełamywać istniejące stereotypy w społeczeństwie dotyczące depresji oraz osób chorych. Niestety wciąż panuje przekonanie, że depresja nie jest chorobą, a osoba, która konsultuje się z psychiatrą cierpi na chorobę psychiczną. Depresja nazywana jest chorobą duszy i ciała, zaś bagatelizowane objawy mogą przyczynić się do samobójstwa. 

            W dzielnicy Ochota zorganizowaliśmy „I Ochockie Dni Przeciw Depresji’, aby pokazać, że depresja może dotknąć każdego i nie powinniśmy się jej wstydzić.

            Zebraliśmy informację o działaniach wspierających osoby będące w depresji lub chcące im pomóc, które różne organizacje pozarządowe i instytucje - realizują w naszej dzielnicy. Zależy nam, aby każdy mógł skorzystać ze wsparcia m.in. psychologicznego.

            Na plakatach informujących o naszym wydarzeniu znajdziecie Państwo informację o:

            - bezpłatnej ofercie pomocowej w naszej dzielnicy dla: dzieci, młodzieży, rodziców, osób w starszym wieku oraz innych mieszkańców,

            - miejscach na terenie Warszawy i całej Polski, które świadczą pomoc osobom w depresji,

            - stronach internetowych, które poświęcone są tematyce depresji.

            W naszym wydziale spraw społecznych i zdrowia przy ul. Białobrzeskiej 26, pokój nr 6 - już od dzisiaj do 28 lutego dyżurują Panie psycholog. Z pomocy wsparcia psychologicznego i konsultacji mogą skorzystać: dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Szczegóły znajdziecie Państwo na plakacie.

            Zapraszamy Państwa!

            eduresized_1(1).png

            eduresized_2_wykaz_konsultacji(1).png

            eduresized_3(1).png

            eduresized_4(1).png

            gdzie_szukac_pomocy(1).rtf

            PLAKAT(1).docx

          • Zagubione, ale odnalezione

          • Pod koniec listopada uczennice naszej szkoły swoim muzycznym występem uświetniły Jubileusz 95-lecia Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży Nr 5 im. Zofii Wędrychowskiej-Papuzińskiej, w którym brała również udział córka patronki biblioteki, pisarka, Pani Joanna Papuzińska. Gości jubileuszu witały rysunki wykonane przez świetliczaków naszej szkoły na podstawie utworów Joanny Papuzińskiej.

            Za cudowny występ muzyczny dziękujemy Dorocie z klasy 4/3, Zosi z 5/2, Marii z 7/1 oraz Julii z 8/3.

          • Pierwsze koty za płoty. Szkoła nie jest taka straszna!

          • Do naszej  szkoły zawitały przedszkolaki z Przedszkola nr 255 z Korotyńskiego, Przedszkola nr  59 z Pruszkowskiej i Przedszkola nr 241 z Trojdena. Dzieci zostały oprowadzone po szkole i później zostały zaproszone do biblioteki szkolnej na zajęcia. Przyszli uczniowie uważnie wysłuchali opowiadania, w grupach układali puzzle, oglądali książki, a na zakończenie spotkania namalowali  to, co spodobało się najbardziej, a były to:  gry planszowe i tańce w świetlicy, sala sportowa i komputerowa, wizyta w stołówce i rozmowa z kucharkami, sklepik, sala biologiczna z żyrafą i żółwiem oraz biblioteka.

            Do zobaczenia we wrześniu w jak najliczniejszym gronie!!!

          • SBO

          • Szkolny Budżet Obywatelski (SBO) to proces, w którym o przeznaczeniu części szkolnego budżetu decyduje społeczność szkolna. Uczniowie i uczennice, zgłaszają pomysły, tworzą projekty, a następnie sami wybierają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne. Wyjątkowość szkolnego budżetu polega na tym, że łączy różne grupy w społeczności szkolnej, integruje i uczy współpracy z rówieśnikami, ale też z nauczycielami. Przy okazji szkolnego budżetu uczniowie uczą się o świecie szkolnych finansów, a szacując koszt swoich pomysłów, zaczynają widzieć, jakie możliwości i ograniczenia wiążą się z określonymi kwotami.

            Cele projektu:

            Dzięki realizacji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego: 

            • wzrośnie sprawczość uczniów i uczennic, zyskają poczucie wpływu na sprawy szkoły, 
            • uczennice i uczniowie zostaną włączeni w decydowanie o sprawach szkoły i zyskają wiedzę na temat jej funkcjonowania, dzięki czemu w dalszej perspektywie mogą stać się partnerami dla kadry kierowniczej w podejmowaniu decyzji o ważnych sprawach i inwestycjach,
            • wzrośnie rola samorządów uczniowskich w szkołach, 
            • społeczności szkolne dowiedzą się o działaniu warszawskiego budżetu obywatelskiego, 
            • poszerzymy katalog dobrych praktyk i model SBO, skrojony do potrzeb warszawskich szkół. 

            Jeśli macie pomysły na projekty które będą służyły całej społeczności szkolnej to zgłaszajcie je do dnia 04.02.2023 r. u Pana Łukasza Stańczaka. Pod koniec marca wspólnie wybierzemy projekty które zrealizujemy.

            Regulamin_SP_10_.docx​​​​​​​

          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,


          •     Nasza Szkoła przyłącza się do akcji PACZKA INNA NIŻ ZWYKŁE na rzecz hospicjum Sióstr Felicjanek.Czym jest hospicjum pewnie większość z nas wie, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak w trudnej sytuacji są ciężko chorzy w Warszawie. W stolicy, gdzie mieszka prawie 2 miliony osób jest tylko 70 łóżek w placówkach stacjonarnych w ramach NFZ.

                  Siostry Felicjanki chcą tę sytuację zmienić i postanowiły otworzyć nowe hospicjum stacjonarne dla osób w terminalnej fazie choroby w zabytkowym klasztorze w centrum Warszawy.Siostry chcą, żeby hospicjum było bardziej domem niż jednostką opieki medycznej, a atmosfera w nim panująca była bardziej przyjacielska i rodzinna niż szpitalna. Niestety uruchomienie tego miejsca wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Wierzymy, że hospicjum już niedługo przyjmie pierwszych chorych, dlatego potrzeb jest wciąż bardzo dużo.

                  Co możemy zrobić, by w tym pomóc?Przeprowadzamy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy:

            • pieluchomajtki dla dorosłych – różne rozmiary

            • kompresy z gazy, różne rozmiary

            • rękawiczki jednorazowe winylowe i nitrylowe, różne rozmiary

            • bandaże, różne rozmiary• ręczniki papierowe

            • chusteczki nasączone

            Proszę aby najpotrzebniejsze rzeczy dla hospicjum przynosić do sali nr 35. Zbiórka potrwa do dnia 21.12.2022 r.

            Serdecznie zachęcamy do włączenia się w akcję.